| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kieroilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kieroilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kieroilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kieroilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kieroilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kieroilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kieroilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kieroilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kieroile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kieroilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kieroilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kieroilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kieroilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kieroillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kieroillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kieroillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kieroillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kieroillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kieroillevat | | |