| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | murteellinen | |
| 2. | murteellinen | |
| Monikko | räätikät | Genetiivi | räätikän |
| Monikon genetiivi | räätiköiden | Monikon genetiivi | räätiköitten |
| Monikon genetiivi | räätikköjen | Partitiivi | räätikkää |
| Monikon partitiivi | räätiköitä | Monikon partitiivi | räätikköjä |
| Inessiivi | räätikässä | Monikon inessiivi | räätiköissä |
| Elatiivi | räätikästä | Monikon elatiivi | räätiköistä |
| Illatiivi | räätikkään | Monikon illatiivi | räätiköihin |
| Monikon illatiivi | räätikköihin | Adessiivi | räätikällä |
| Monikon adessiivi | räätiköillä | Ablatiivi | räätikältä |
| Monikon ablatiivi | räätiköiltä | Allatiivi | räätikälle |
| Monikon allatiivi | räätiköille | Essiivi | räätikkänä |
| Monikon essiivi | räätikköinä | Translatiivi | räätikäksi |
| Monikon translatiivi | räätiköiksi | Monikon instruktiivi | räätiköin |
| Abessiivi | räätikättä | Monikon abessiivi | räätiköittä |
| Monikon akkusatiivi | räätikät |