Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
imperioso
Muut/tuntemattomat
2.
subyugante
3.
oprimente
Taivutusmuodot
Monikko
määräilevät
Monikko
määräileväni
Monikko
määräileväsi
Monikko
määräilevämme
Monikko
määräilevänne
Monikko
määräilevänsä
Genetiivi
määräilevän
Genetiivi
määräileväni
Genetiivi
määräileväsi
Genetiivi
määräilevämme
Genetiivi
määräilevänne
Genetiivi
määräilevänsä
Monikon genetiivi
määräilevien
Monikon genetiivi
määräilevieni
Monikon genetiivi
määräileviesi
Monikon genetiivi
määräileviemme
Monikon genetiivi
määräilevienne
Monikon genetiivi
määräileviensä
Partitiivi
määräilevää
Partitiivi
määräilevääni
Partitiivi
määräilevääsi
Partitiivi
määräileväämme
Partitiivi
määräileväänne
Partitiivi
määräileväänsä
Monikon partitiivi
määräileviä
Monikon partitiivi
määräileviäni
Monikon partitiivi
määräileviäsi
Monikon partitiivi
määräileviämme
Monikon partitiivi
määräileviänne
Monikon partitiivi
määräileviään
Monikon partitiivi
määräileviänsä
Inessiivi
määräilevässä
Inessiivi
määräilevässäni
Inessiivi
määräilevässäsi
Inessiivi
määräilevässämme
Inessiivi
määräilevässänne
Inessiivi
määräilevässään
Inessiivi
määräilevässänsä
Monikon inessiivi
määräilevissä
Monikon inessiivi
määräilevissäni
Monikon inessiivi
määräilevissäsi
Monikon inessiivi
määräilevissämme
Monikon inessiivi
määräilevissänne
Monikon inessiivi
määräilevissään
Monikon inessiivi
määräilevissänsä
Elatiivi
määräilevästä
Elatiivi
määräilevästäni
Elatiivi
määräilevästäsi
Elatiivi
määräilevästämme
Elatiivi
määräilevästänne
Elatiivi
määräilevästään
Elatiivi
määräilevästänsä
Monikon elatiivi
määräilevistä
Monikon elatiivi
määräilevistäni
Monikon elatiivi
määräilevistäsi
Monikon elatiivi
määräilevistämme
Monikon elatiivi
määräilevistänne
Monikon elatiivi
määräilevistään
Monikon elatiivi
määräilevistänsä
Illatiivi
määräilevään
Illatiivi
määräilevääni
Illatiivi
määräilevääsi
Illatiivi
määräileväämme
Illatiivi
määräileväänne
Illatiivi
määräileväänsä
Monikon illatiivi
määräileviin
Monikon illatiivi
määräileviini
Monikon illatiivi
määräileviisi
Monikon illatiivi
määräileviimme
Monikon illatiivi
määräileviinne
Monikon illatiivi
määräileviinsä
Adessiivi
määräilevällä
Adessiivi
määräilevälläni
Adessiivi
määräilevälläsi
Adessiivi
määräilevällämme
Adessiivi
määräilevällänne
Adessiivi
määräilevällään
Adessiivi
määräilevällänsä
Monikon adessiivi
määräilevillä
Monikon adessiivi
määräilevilläni
Monikon adessiivi
määräilevilläsi
Monikon adessiivi
määräilevillämme
Monikon adessiivi
määräilevillänne
Monikon adessiivi
määräilevillään
Monikon adessiivi
määräilevillänsä
Ablatiivi
määräilevältä
Ablatiivi
määräilevältäni
Ablatiivi
määräilevältäsi
Ablatiivi
määräilevältämme
Ablatiivi
määräilevältänne
Ablatiivi
määräilevältään
Ablatiivi
määräilevältänsä
Monikon ablatiivi
määräileviltä
Monikon ablatiivi
määräileviltäni
Monikon ablatiivi
määräileviltäsi
Monikon ablatiivi
määräileviltämme
Monikon ablatiivi
määräileviltänne
Monikon ablatiivi
määräileviltään
Monikon ablatiivi
määräileviltänsä
Allatiivi
määräilevälle
Allatiivi
määräilevälleni
Allatiivi
määräilevällesi
Allatiivi
määräilevällemme
Allatiivi
määräilevällenne
Allatiivi
määräilevälleen
Allatiivi
määräilevällensä
Monikon allatiivi
määräileville
Monikon allatiivi
määräilevilleni
Monikon allatiivi
määräilevillesi
Monikon allatiivi
määräilevillemme
Monikon allatiivi
määräilevillenne
Monikon allatiivi
määräilevilleen
Monikon allatiivi
määräilevillensä
Essiivi
määräilevänä
Essiivi
määräilevänäni
Essiivi
määräilevänäsi
Essiivi
määräilevänämme
Essiivi
määräilevänänne
Essiivi
määräilevänään
Essiivi
määräilevänänsä
Monikon essiivi
määräilevinä
Monikon essiivi
määräilevinäni
Monikon essiivi
määräilevinäsi
Monikon essiivi
määräilevinämme
Monikon essiivi
määräilevinänne
Monikon essiivi
määräilevinään
Monikon essiivi
määräilevinänsä
Translatiivi
määräileväksi
Translatiivi
määräileväkseni
Translatiivi
määräileväksesi
Translatiivi
määräileväksemme
Translatiivi
määräileväksenne
Translatiivi
määräileväkseen
Translatiivi
määräileväksensä
Monikon translatiivi
määräileviksi
Monikon translatiivi
määräilevikseni
Monikon translatiivi
määräileviksesi
Monikon translatiivi
määräileviksemme
Monikon translatiivi
määräileviksenne
Monikon translatiivi
määräilevikseen
Monikon translatiivi
määräileviksensä
Monikon instruktiivi
määräilevin
Abessiivi
määräilevättä
Abessiivi
määräilevättäni
Abessiivi
määräilevättäsi
Abessiivi
määräilevättämme
Abessiivi
määräilevättänne
Abessiivi
määräilevättään
Abessiivi
määräilevättänsä
Monikon abessiivi
määräilevittä
Monikon abessiivi
määräilevittäni
Monikon abessiivi
määräilevittäsi
Monikon abessiivi
määräilevittämme
Monikon abessiivi
määräilevittänne
Monikon abessiivi
määräilevittään
Monikon abessiivi
määräilevittänsä
Monikon komitatiivi
määräilevine
Monikon komitatiivi
määräilevineni
Monikon komitatiivi
määräilevinesi
Monikon komitatiivi
määräilevinemme
Monikon komitatiivi
määräilevinenne
Monikon komitatiivi
määräilevineen
Monikon komitatiivi
määräilevinensä
Komparatiivi
määräilevämpi
Superlatiivi
määräilevin
Monikon akkusatiivi
määräilevät
Monikon akkusatiivi
määräileväni
Monikon akkusatiivi
määräileväsi
Monikon akkusatiivi
määräilevämme
Monikon akkusatiivi
määräilevänne
Monikon akkusatiivi
määräilevänsä
Akkusatiivi
määräileväni
Akkusatiivi
määräileväsi
Akkusatiivi
määräilevämme
Akkusatiivi
määräilevänne
Akkusatiivi
määräilevänsä