Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
Muut/tuntemattomat
2.
3.

Taivutusmuodot

MonikkomääräilevätMonikkomääräileväni
MonikkomääräileväsiMonikkomääräilevämme
MonikkomääräilevänneMonikkomääräilevänsä
GenetiivimääräilevänGenetiivimääräileväni
GenetiivimääräileväsiGenetiivimääräilevämme
GenetiivimääräilevänneGenetiivimääräilevänsä
Monikon genetiivimääräilevienMonikon genetiivimääräilevieni
Monikon genetiivimääräileviesiMonikon genetiivimääräileviemme
Monikon genetiivimääräilevienneMonikon genetiivimääräileviensä
PartitiivimääräilevääPartitiivimääräilevääni
PartitiivimääräilevääsiPartitiivimääräileväämme
PartitiivimääräileväännePartitiivimääräileväänsä
Monikon partitiivimääräileviäMonikon partitiivimääräileviäni
Monikon partitiivimääräileviäsiMonikon partitiivimääräileviämme
Monikon partitiivimääräileviänneMonikon partitiivimääräileviään
Monikon partitiivimääräileviänsäInessiivimääräilevässä
InessiivimääräilevässäniInessiivimääräilevässäsi
InessiivimääräilevässämmeInessiivimääräilevässänne
InessiivimääräilevässäänInessiivimääräilevässänsä
Monikon inessiivimääräilevissäMonikon inessiivimääräilevissäni
Monikon inessiivimääräilevissäsiMonikon inessiivimääräilevissämme
Monikon inessiivimääräilevissänneMonikon inessiivimääräilevissään
Monikon inessiivimääräilevissänsäElatiivimääräilevästä
ElatiivimääräilevästäniElatiivimääräilevästäsi
ElatiivimääräilevästämmeElatiivimääräilevästänne
ElatiivimääräilevästäänElatiivimääräilevästänsä
Monikon elatiivimääräilevistäMonikon elatiivimääräilevistäni
Monikon elatiivimääräilevistäsiMonikon elatiivimääräilevistämme
Monikon elatiivimääräilevistänneMonikon elatiivimääräilevistään
Monikon elatiivimääräilevistänsäIllatiivimääräilevään
IllatiivimääräilevääniIllatiivimääräilevääsi
IllatiivimääräileväämmeIllatiivimääräileväänne
IllatiivimääräileväänsäMonikon illatiivimääräileviin
Monikon illatiivimääräileviiniMonikon illatiivimääräileviisi
Monikon illatiivimääräileviimmeMonikon illatiivimääräileviinne
Monikon illatiivimääräileviinsäAdessiivimääräilevällä
AdessiivimääräilevälläniAdessiivimääräilevälläsi
AdessiivimääräilevällämmeAdessiivimääräilevällänne
AdessiivimääräilevälläänAdessiivimääräilevällänsä
Monikon adessiivimääräilevilläMonikon adessiivimääräilevilläni
Monikon adessiivimääräilevilläsiMonikon adessiivimääräilevillämme
Monikon adessiivimääräilevillänneMonikon adessiivimääräilevillään
Monikon adessiivimääräilevillänsäAblatiivimääräilevältä
AblatiivimääräilevältäniAblatiivimääräilevältäsi
AblatiivimääräilevältämmeAblatiivimääräilevältänne
AblatiivimääräilevältäänAblatiivimääräilevältänsä
Monikon ablatiivimääräileviltäMonikon ablatiivimääräileviltäni
Monikon ablatiivimääräileviltäsiMonikon ablatiivimääräileviltämme
Monikon ablatiivimääräileviltänneMonikon ablatiivimääräileviltään
Monikon ablatiivimääräileviltänsäAllatiivimääräilevälle
AllatiivimääräilevälleniAllatiivimääräilevällesi
AllatiivimääräilevällemmeAllatiivimääräilevällenne
AllatiivimääräilevälleenAllatiivimääräilevällensä
Monikon allatiivimääräilevilleMonikon allatiivimääräilevilleni
Monikon allatiivimääräilevillesiMonikon allatiivimääräilevillemme
Monikon allatiivimääräilevillenneMonikon allatiivimääräilevilleen
Monikon allatiivimääräilevillensäEssiivimääräilevänä
EssiivimääräilevänäniEssiivimääräilevänäsi
EssiivimääräilevänämmeEssiivimääräilevänänne
EssiivimääräilevänäänEssiivimääräilevänänsä
Monikon essiivimääräilevinäMonikon essiivimääräilevinäni
Monikon essiivimääräilevinäsiMonikon essiivimääräilevinämme
Monikon essiivimääräilevinänneMonikon essiivimääräilevinään
Monikon essiivimääräilevinänsäTranslatiivimääräileväksi
TranslatiivimääräileväkseniTranslatiivimääräileväksesi
TranslatiivimääräileväksemmeTranslatiivimääräileväksenne
TranslatiivimääräileväkseenTranslatiivimääräileväksensä
Monikon translatiivimääräileviksiMonikon translatiivimääräilevikseni
Monikon translatiivimääräileviksesiMonikon translatiivimääräileviksemme
Monikon translatiivimääräileviksenneMonikon translatiivimääräilevikseen
Monikon translatiivimääräileviksensäMonikon instruktiivimääräilevin
AbessiivimääräilevättäAbessiivimääräilevättäni
AbessiivimääräilevättäsiAbessiivimääräilevättämme
AbessiivimääräilevättänneAbessiivimääräilevättään
AbessiivimääräilevättänsäMonikon abessiivimääräilevittä
Monikon abessiivimääräilevittäniMonikon abessiivimääräilevittäsi
Monikon abessiivimääräilevittämmeMonikon abessiivimääräilevittänne
Monikon abessiivimääräilevittäänMonikon abessiivimääräilevittänsä
Monikon komitatiivimääräilevineMonikon komitatiivimääräilevineni
Monikon komitatiivimääräilevinesiMonikon komitatiivimääräilevinemme
Monikon komitatiivimääräilevinenneMonikon komitatiivimääräilevineen
Monikon komitatiivimääräilevinensäKomparatiivimääräilevämpi
SuperlatiivimääräilevinMonikon akkusatiivimääräilevät
Monikon akkusatiivimääräileväniMonikon akkusatiivimääräileväsi
Monikon akkusatiivimääräilevämmeMonikon akkusatiivimääräilevänne
Monikon akkusatiivimääräilevänsäAkkusatiivimääräileväni
AkkusatiivimääräileväsiAkkusatiivimääräilevämme
AkkusatiivimääräilevänneAkkusatiivimääräilevänsä