| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | adoption {f} | |
| Monikko | omaksumiset | Genetiivi | omaksumisen |
| Monikon genetiivi | omaksumisten | Monikon genetiivi | omaksumisien |
| Partitiivi | omaksumista | Monikon partitiivi | omaksumisia |
| Inessiivi | omaksumisessa | Monikon inessiivi | omaksumisissa |
| Elatiivi | omaksumisesta | Monikon elatiivi | omaksumisista |
| Illatiivi | omaksumiseen | Monikon illatiivi | omaksumisiin |
| Adessiivi | omaksumisella | Monikon adessiivi | omaksumisilla |
| Ablatiivi | omaksumiselta | Monikon ablatiivi | omaksumisilta |
| Allatiivi | omaksumiselle | Monikon allatiivi | omaksumisille |
| Essiivi | omaksumisena | Monikon essiivi | omaksumisina |
| Translatiivi | omaksumiseksi | Monikon translatiivi | omaksumisiksi |
| Monikon instruktiivi | omaksumisin | Abessiivi | omaksumisetta |
| Monikon abessiivi | omaksumisitta | Monikon akkusatiivi | omaksumiset |