| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | lääkeaineet | Genetiivi | lääkeaineen |
| Monikon genetiivi | lääkeaineiden | Monikon genetiivi | lääkeaineitten |
| Partitiivi | lääkeainetta | Monikon partitiivi | lääkeaineita |
| Inessiivi | lääkeaineessa | Monikon inessiivi | lääkeaineissa |
| Elatiivi | lääkeaineesta | Monikon elatiivi | lääkeaineista |
| Illatiivi | lääkeaineeseen | Monikon illatiivi | lääkeaineisiin |
| Monikon illatiivi | lääkeaineihin | Adessiivi | lääkeaineella |
| Monikon adessiivi | lääkeaineilla | Ablatiivi | lääkeaineelta |
| Monikon ablatiivi | lääkeaineilta | Allatiivi | lääkeaineelle |
| Monikon allatiivi | lääkeaineille | Essiivi | lääkeaineena |
| Monikon essiivi | lääkeaineina | Translatiivi | lääkeaineeksi |
| Monikon translatiivi | lääkeaineiksi | Monikon instruktiivi | lääkeainein |
| Abessiivi | lääkeaineetta | Monikon abessiivi | lääkeaineitta |
| Monikon akkusatiivi | lääkeaineet |