| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hyväksyjät | Genetiivi | hyväksyjän |
| Monikon genetiivi | hyväksyjien | Partitiivi | hyväksyjää |
| Monikon partitiivi | hyväksyjiä | Inessiivi | hyväksyjässä |
| Monikon inessiivi | hyväksyjissä | Elatiivi | hyväksyjästä |
| Monikon elatiivi | hyväksyjistä | Illatiivi | hyväksyjään |
| Monikon illatiivi | hyväksyjiin | Adessiivi | hyväksyjällä |
| Monikon adessiivi | hyväksyjillä | Ablatiivi | hyväksyjältä |
| Monikon ablatiivi | hyväksyjiltä | Allatiivi | hyväksyjälle |
| Monikon allatiivi | hyväksyjille | Essiivi | hyväksyjänä |
| Monikon essiivi | hyväksyjinä | Translatiivi | hyväksyjäksi |
| Monikon translatiivi | hyväksyjiksi | Monikon instruktiivi | hyväksyjin |
| Abessiivi | hyväksyjättä | Monikon abessiivi | hyväksyjittä |
| Monikon akkusatiivi | hyväksyjät |