| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | psyykenlääkkeet | Genetiivi | psyykenlääkkeen |
| Monikon genetiivi | psyykenlääkkeiden | Monikon genetiivi | psyykenlääkkeitten |
| Partitiivi | psyykenlääkettä | Monikon partitiivi | psyykenlääkkeitä |
| Inessiivi | psyykenlääkkeessä | Monikon inessiivi | psyykenlääkkeissä |
| Elatiivi | psyykenlääkkeestä | Monikon elatiivi | psyykenlääkkeistä |
| Illatiivi | psyykenlääkkeeseen | Monikon illatiivi | psyykenlääkkeisiin |
| Monikon illatiivi | psyykenlääkkeihin | Adessiivi | psyykenlääkkeellä |
| Monikon adessiivi | psyykenlääkkeillä | Ablatiivi | psyykenlääkkeeltä |
| Monikon ablatiivi | psyykenlääkkeiltä | Allatiivi | psyykenlääkkeelle |
| Monikon allatiivi | psyykenlääkkeille | Essiivi | psyykenlääkkeenä |
| Monikon essiivi | psyykenlääkkeinä | Translatiivi | psyykenlääkkeeksi |
| Monikon translatiivi | psyykenlääkkeiksi | Monikon instruktiivi | psyykenlääkkein |
| Abessiivi | psyykenlääkkeettä | Monikon abessiivi | psyykenlääkkeittä |
| Monikon akkusatiivi | psyykenlääkkeet |