| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | sanavalmiit | Genetiivi | sanavalmiin |
| Monikon genetiivi | sanavalmiiden | Monikon genetiivi | sanavalmiitten |
| Partitiivi | sanavalmista | Monikon partitiivi | sanavalmiita |
| Inessiivi | sanavalmiissa | Monikon inessiivi | sanavalmiissa |
| Elatiivi | sanavalmiista | Monikon elatiivi | sanavalmiista |
| Illatiivi | sanavalmiiseen | Monikon illatiivi | sanavalmiisiin |
| Adessiivi | sanavalmiilla | Monikon adessiivi | sanavalmiilla |
| Ablatiivi | sanavalmiilta | Monikon ablatiivi | sanavalmiilta |
| Allatiivi | sanavalmiille | Monikon allatiivi | sanavalmiille |
| Essiivi | sanavalmiina | Monikon essiivi | sanavalmiina |
| Translatiivi | sanavalmiiksi | Monikon translatiivi | sanavalmiiksi |
| Monikon instruktiivi | sanavalmiin | Abessiivi | sanavalmiitta |
| Monikon abessiivi | sanavalmiitta | Monikon akkusatiivi | sanavalmiit |