| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Erisnimet | ||
| 1. | ||
| Monikko | kiitosrukoukset | Genetiivi | kiitosrukouksen |
| Monikon genetiivi | kiitosrukousten | Monikon genetiivi | kiitosrukouksien |
| Partitiivi | kiitosrukousta | Monikon partitiivi | kiitosrukouksia |
| Inessiivi | kiitosrukouksessa | Monikon inessiivi | kiitosrukouksissa |
| Elatiivi | kiitosrukouksesta | Monikon elatiivi | kiitosrukouksista |
| Illatiivi | kiitosrukoukseen | Monikon illatiivi | kiitosrukouksiin |
| Adessiivi | kiitosrukouksella | Monikon adessiivi | kiitosrukouksilla |
| Ablatiivi | kiitosrukoukselta | Monikon ablatiivi | kiitosrukouksilta |
| Allatiivi | kiitosrukoukselle | Monikon allatiivi | kiitosrukouksille |
| Essiivi | kiitosrukouksena | Monikon essiivi | kiitosrukouksina |
| Translatiivi | kiitosrukoukseksi | Monikon translatiivi | kiitosrukouksiksi |
| Monikon instruktiivi | kiitosrukouksin | Abessiivi | kiitosrukouksetta |
| Monikon abessiivi | kiitosrukouksitta | Monikon akkusatiivi | kiitosrukoukset |