| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | рецепт {m} (retsept) | |
| Monikko | lääkemääräykset | Genetiivi | lääkemääräyksen |
| Monikon genetiivi | lääkemääräysten | Monikon genetiivi | lääkemääräyksien |
| Partitiivi | lääkemääräystä | Monikon partitiivi | lääkemääräyksiä |
| Inessiivi | lääkemääräyksessä | Monikon inessiivi | lääkemääräyksissä |
| Elatiivi | lääkemääräyksestä | Monikon elatiivi | lääkemääräyksistä |
| Illatiivi | lääkemääräykseen | Monikon illatiivi | lääkemääräyksiin |
| Adessiivi | lääkemääräyksellä | Monikon adessiivi | lääkemääräyksillä |
| Ablatiivi | lääkemääräykseltä | Monikon ablatiivi | lääkemääräyksiltä |
| Allatiivi | lääkemääräykselle | Monikon allatiivi | lääkemääräyksille |
| Essiivi | lääkemääräyksenä | Monikon essiivi | lääkemääräyksinä |
| Translatiivi | lääkemääräykseksi | Monikon translatiivi | lääkemääräyksiksi |
| Monikon instruktiivi | lääkemääräyksin | Abessiivi | lääkemääräyksettä |
| Monikon abessiivi | lääkemääräyksittä | Monikon akkusatiivi | lääkemääräykset |