Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Papua-Uudesta-Guineasta peräisin oleva tai Papua-Uuteen-Guineaan liittyvä

Substantiivi

  1. pysyvästi Papua-Uudessa-Guineassa asuva henkilö
  2. Papua-Uuden-Guinean kansalainen
  3. syntyperältään papuauusiguinealainen

Taivutusmuodot

MonikkopapuauusiguinealaisetMonikkopapuauusiguinealaiseni
MonikkopapuauusiguinealaisesiMonikkopapuauusiguinealaisemme
MonikkopapuauusiguinealaisenneMonikkopapuauusiguinealaisensa
GenetiivipapuauusiguinealaisenGenetiivipapuauusiguinealaiseni
GenetiivipapuauusiguinealaisesiGenetiivipapuauusiguinealaisemme
GenetiivipapuauusiguinealaisenneGenetiivipapuauusiguinealaisensa
Monikon genetiivipapuauusiguinealaistenMonikon genetiivipapuauusiguinealaisien
Monikon genetiivipapuauusiguinealaisteniMonikon genetiivipapuauusiguinealaisieni
Monikon genetiivipapuauusiguinealaistesiMonikon genetiivipapuauusiguinealaisiesi
Monikon genetiivipapuauusiguinealaistemmeMonikon genetiivipapuauusiguinealaisiemme
Monikon genetiivipapuauusiguinealaistenneMonikon genetiivipapuauusiguinealaisienne
Monikon genetiivipapuauusiguinealaistensaMonikon genetiivipapuauusiguinealaisiensa
PartitiivipapuauusiguinealaistaPartitiivipapuauusiguinealaistani
PartitiivipapuauusiguinealaistasiPartitiivipapuauusiguinealaistamme
PartitiivipapuauusiguinealaistannePartitiivipapuauusiguinealaistaan
PartitiivipapuauusiguinealaistansaMonikon partitiivipapuauusiguinealaisia
Monikon partitiivipapuauusiguinealaisianiMonikon partitiivipapuauusiguinealaisiasi
Monikon partitiivipapuauusiguinealaisiammeMonikon partitiivipapuauusiguinealaisianne
Monikon partitiivipapuauusiguinealaisiaanMonikon partitiivipapuauusiguinealaisiansa
InessiivipapuauusiguinealaisessaInessiivipapuauusiguinealaisessani
InessiivipapuauusiguinealaisessasiInessiivipapuauusiguinealaisessamme
InessiivipapuauusiguinealaisessanneInessiivipapuauusiguinealaisessaan
InessiivipapuauusiguinealaisessansaMonikon inessiivipapuauusiguinealaisissa
Monikon inessiivipapuauusiguinealaisissaniMonikon inessiivipapuauusiguinealaisissasi
Monikon inessiivipapuauusiguinealaisissammeMonikon inessiivipapuauusiguinealaisissanne
Monikon inessiivipapuauusiguinealaisissaanMonikon inessiivipapuauusiguinealaisissansa
ElatiivipapuauusiguinealaisestaElatiivipapuauusiguinealaisestani
ElatiivipapuauusiguinealaisestasiElatiivipapuauusiguinealaisestamme
ElatiivipapuauusiguinealaisestanneElatiivipapuauusiguinealaisestaan
ElatiivipapuauusiguinealaisestansaMonikon elatiivipapuauusiguinealaisista
Monikon elatiivipapuauusiguinealaisistaniMonikon elatiivipapuauusiguinealaisistasi
Monikon elatiivipapuauusiguinealaisistammeMonikon elatiivipapuauusiguinealaisistanne
Monikon elatiivipapuauusiguinealaisistaanMonikon elatiivipapuauusiguinealaisistansa
IllatiivipapuauusiguinealaiseenIllatiivipapuauusiguinealaiseeni
IllatiivipapuauusiguinealaiseesiIllatiivipapuauusiguinealaiseemme
IllatiivipapuauusiguinealaiseenneIllatiivipapuauusiguinealaiseensa
Monikon illatiivipapuauusiguinealaisiinMonikon illatiivipapuauusiguinealaisiini
Monikon illatiivipapuauusiguinealaisiisiMonikon illatiivipapuauusiguinealaisiimme
Monikon illatiivipapuauusiguinealaisiinneMonikon illatiivipapuauusiguinealaisiinsa
AdessiivipapuauusiguinealaisellaAdessiivipapuauusiguinealaisellani
AdessiivipapuauusiguinealaisellasiAdessiivipapuauusiguinealaisellamme
AdessiivipapuauusiguinealaisellanneAdessiivipapuauusiguinealaisellaan
AdessiivipapuauusiguinealaisellansaMonikon adessiivipapuauusiguinealaisilla
Monikon adessiivipapuauusiguinealaisillaniMonikon adessiivipapuauusiguinealaisillasi
Monikon adessiivipapuauusiguinealaisillammeMonikon adessiivipapuauusiguinealaisillanne
Monikon adessiivipapuauusiguinealaisillaanMonikon adessiivipapuauusiguinealaisillansa
AblatiivipapuauusiguinealaiseltaAblatiivipapuauusiguinealaiseltani
AblatiivipapuauusiguinealaiseltasiAblatiivipapuauusiguinealaiseltamme
AblatiivipapuauusiguinealaiseltanneAblatiivipapuauusiguinealaiseltaan
AblatiivipapuauusiguinealaiseltansaMonikon ablatiivipapuauusiguinealaisilta
Monikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltaniMonikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltasi
Monikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltammeMonikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltanne
Monikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltaanMonikon ablatiivipapuauusiguinealaisiltansa
AllatiivipapuauusiguinealaiselleAllatiivipapuauusiguinealaiselleni
AllatiivipapuauusiguinealaisellesiAllatiivipapuauusiguinealaisellemme
AllatiivipapuauusiguinealaisellenneAllatiivipapuauusiguinealaiselleen
AllatiivipapuauusiguinealaisellensaMonikon allatiivipapuauusiguinealaisille
Monikon allatiivipapuauusiguinealaisilleniMonikon allatiivipapuauusiguinealaisillesi
Monikon allatiivipapuauusiguinealaisillemmeMonikon allatiivipapuauusiguinealaisillenne
Monikon allatiivipapuauusiguinealaisilleenMonikon allatiivipapuauusiguinealaisillensa
EssiivipapuauusiguinealaisenaEssiivipapuauusiguinealaisenani
EssiivipapuauusiguinealaisenasiEssiivipapuauusiguinealaisenamme
EssiivipapuauusiguinealaisenanneEssiivipapuauusiguinealaisenaan
EssiivipapuauusiguinealaisenansaMonikon essiivipapuauusiguinealaisina
Monikon essiivipapuauusiguinealaisinaniMonikon essiivipapuauusiguinealaisinasi
Monikon essiivipapuauusiguinealaisinammeMonikon essiivipapuauusiguinealaisinanne
Monikon essiivipapuauusiguinealaisinaanMonikon essiivipapuauusiguinealaisinansa
TranslatiivipapuauusiguinealaiseksiTranslatiivipapuauusiguinealaisekseni
TranslatiivipapuauusiguinealaiseksesiTranslatiivipapuauusiguinealaiseksemme
TranslatiivipapuauusiguinealaiseksenneTranslatiivipapuauusiguinealaisekseen
TranslatiivipapuauusiguinealaiseksensaMonikon translatiivipapuauusiguinealaisiksi
Monikon translatiivipapuauusiguinealaisikseniMonikon translatiivipapuauusiguinealaisiksesi
Monikon translatiivipapuauusiguinealaisiksemmeMonikon translatiivipapuauusiguinealaisiksenne
Monikon translatiivipapuauusiguinealaisikseenMonikon translatiivipapuauusiguinealaisiksensa
Monikon instruktiivipapuauusiguinealaisinAbessiivipapuauusiguinealaisetta
AbessiivipapuauusiguinealaisettaniAbessiivipapuauusiguinealaisettasi
AbessiivipapuauusiguinealaisettammeAbessiivipapuauusiguinealaisettanne
AbessiivipapuauusiguinealaisettaanAbessiivipapuauusiguinealaisettansa
Monikon abessiivipapuauusiguinealaisittaMonikon abessiivipapuauusiguinealaisittani
Monikon abessiivipapuauusiguinealaisittasiMonikon abessiivipapuauusiguinealaisittamme
Monikon abessiivipapuauusiguinealaisittanneMonikon abessiivipapuauusiguinealaisittaan
Monikon abessiivipapuauusiguinealaisittansaMonikon komitatiivipapuauusiguinealaisine
Monikon komitatiivipapuauusiguinealaisineniMonikon komitatiivipapuauusiguinealaisinesi
Monikon komitatiivipapuauusiguinealaisinemmeMonikon komitatiivipapuauusiguinealaisinenne
Monikon komitatiivipapuauusiguinealaisineenMonikon komitatiivipapuauusiguinealaisinensa
Monikon akkusatiivipapuauusiguinealaisetMonikon akkusatiivipapuauusiguinealaiseni
Monikon akkusatiivipapuauusiguinealaisesiMonikon akkusatiivipapuauusiguinealaisemme
Monikon akkusatiivipapuauusiguinealaisenneMonikon akkusatiivipapuauusiguinealaisensa
AkkusatiivipapuauusiguinealaiseniAkkusatiivipapuauusiguinealaisesi
AkkusatiivipapuauusiguinealaisemmeAkkusatiivipapuauusiguinealaisenne
Akkusatiivipapuauusiguinealaisensa