Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkotylppäkärkisetMonikkotylppäkärkiseni
MonikkotylppäkärkisesiMonikkotylppäkärkisemme
MonikkotylppäkärkisenneMonikkotylppäkärkisensä
GenetiivitylppäkärkisenGenetiivitylppäkärkiseni
GenetiivitylppäkärkisesiGenetiivitylppäkärkisemme
GenetiivitylppäkärkisenneGenetiivitylppäkärkisensä
Monikon genetiivitylppäkärkistenMonikon genetiivitylppäkärkisien
Monikon genetiivitylppäkärkisteniMonikon genetiivitylppäkärkisieni
Monikon genetiivitylppäkärkistesiMonikon genetiivitylppäkärkisiesi
Monikon genetiivitylppäkärkistemmeMonikon genetiivitylppäkärkisiemme
Monikon genetiivitylppäkärkistenneMonikon genetiivitylppäkärkisienne
Monikon genetiivitylppäkärkistensäMonikon genetiivitylppäkärkisiensä
PartitiivitylppäkärkistäPartitiivitylppäkärkistäni
PartitiivitylppäkärkistäsiPartitiivitylppäkärkistämme
PartitiivitylppäkärkistännePartitiivitylppäkärkistään
PartitiivitylppäkärkistänsäMonikon partitiivitylppäkärkisiä
Monikon partitiivitylppäkärkisiäniMonikon partitiivitylppäkärkisiäsi
Monikon partitiivitylppäkärkisiämmeMonikon partitiivitylppäkärkisiänne
Monikon partitiivitylppäkärkisiäänMonikon partitiivitylppäkärkisiänsä
InessiivitylppäkärkisessäInessiivitylppäkärkisessäni
InessiivitylppäkärkisessäsiInessiivitylppäkärkisessämme
InessiivitylppäkärkisessänneInessiivitylppäkärkisessään
InessiivitylppäkärkisessänsäMonikon inessiivitylppäkärkisissä
Monikon inessiivitylppäkärkisissäniMonikon inessiivitylppäkärkisissäsi
Monikon inessiivitylppäkärkisissämmeMonikon inessiivitylppäkärkisissänne
Monikon inessiivitylppäkärkisissäänMonikon inessiivitylppäkärkisissänsä
ElatiivitylppäkärkisestäElatiivitylppäkärkisestäni
ElatiivitylppäkärkisestäsiElatiivitylppäkärkisestämme
ElatiivitylppäkärkisestänneElatiivitylppäkärkisestään
ElatiivitylppäkärkisestänsäMonikon elatiivitylppäkärkisistä
Monikon elatiivitylppäkärkisistäniMonikon elatiivitylppäkärkisistäsi
Monikon elatiivitylppäkärkisistämmeMonikon elatiivitylppäkärkisistänne
Monikon elatiivitylppäkärkisistäänMonikon elatiivitylppäkärkisistänsä
IllatiivitylppäkärkiseenIllatiivitylppäkärkiseeni
IllatiivitylppäkärkiseesiIllatiivitylppäkärkiseemme
IllatiivitylppäkärkiseenneIllatiivitylppäkärkiseensä
Monikon illatiivitylppäkärkisiinMonikon illatiivitylppäkärkisiini
Monikon illatiivitylppäkärkisiisiMonikon illatiivitylppäkärkisiimme
Monikon illatiivitylppäkärkisiinneMonikon illatiivitylppäkärkisiinsä
AdessiivitylppäkärkiselläAdessiivitylppäkärkiselläni
AdessiivitylppäkärkiselläsiAdessiivitylppäkärkisellämme
AdessiivitylppäkärkisellänneAdessiivitylppäkärkisellään
AdessiivitylppäkärkisellänsäMonikon adessiivitylppäkärkisillä
Monikon adessiivitylppäkärkisilläniMonikon adessiivitylppäkärkisilläsi
Monikon adessiivitylppäkärkisillämmeMonikon adessiivitylppäkärkisillänne
Monikon adessiivitylppäkärkisilläänMonikon adessiivitylppäkärkisillänsä
AblatiivitylppäkärkiseltäAblatiivitylppäkärkiseltäni
AblatiivitylppäkärkiseltäsiAblatiivitylppäkärkiseltämme
AblatiivitylppäkärkiseltänneAblatiivitylppäkärkiseltään
AblatiivitylppäkärkiseltänsäMonikon ablatiivitylppäkärkisiltä
Monikon ablatiivitylppäkärkisiltäniMonikon ablatiivitylppäkärkisiltäsi
Monikon ablatiivitylppäkärkisiltämmeMonikon ablatiivitylppäkärkisiltänne
Monikon ablatiivitylppäkärkisiltäänMonikon ablatiivitylppäkärkisiltänsä
AllatiivitylppäkärkiselleAllatiivitylppäkärkiselleni
AllatiivitylppäkärkisellesiAllatiivitylppäkärkisellemme
AllatiivitylppäkärkisellenneAllatiivitylppäkärkiselleen
AllatiivitylppäkärkisellensäMonikon allatiivitylppäkärkisille
Monikon allatiivitylppäkärkisilleniMonikon allatiivitylppäkärkisillesi
Monikon allatiivitylppäkärkisillemmeMonikon allatiivitylppäkärkisillenne
Monikon allatiivitylppäkärkisilleenMonikon allatiivitylppäkärkisillensä
EssiivitylppäkärkisenäEssiivitylppäkärkisenäni
EssiivitylppäkärkisenäsiEssiivitylppäkärkisenämme
EssiivitylppäkärkisenänneEssiivitylppäkärkisenään
EssiivitylppäkärkisenänsäMonikon essiivitylppäkärkisinä
Monikon essiivitylppäkärkisinäniMonikon essiivitylppäkärkisinäsi
Monikon essiivitylppäkärkisinämmeMonikon essiivitylppäkärkisinänne
Monikon essiivitylppäkärkisinäänMonikon essiivitylppäkärkisinänsä
TranslatiivitylppäkärkiseksiTranslatiivitylppäkärkisekseni
TranslatiivitylppäkärkiseksesiTranslatiivitylppäkärkiseksemme
TranslatiivitylppäkärkiseksenneTranslatiivitylppäkärkisekseen
TranslatiivitylppäkärkiseksensäMonikon translatiivitylppäkärkisiksi
Monikon translatiivitylppäkärkisikseniMonikon translatiivitylppäkärkisiksesi
Monikon translatiivitylppäkärkisiksemmeMonikon translatiivitylppäkärkisiksenne
Monikon translatiivitylppäkärkisikseenMonikon translatiivitylppäkärkisiksensä
Monikon instruktiivitylppäkärkisinAbessiivitylppäkärkisettä
AbessiivitylppäkärkisettäniAbessiivitylppäkärkisettäsi
AbessiivitylppäkärkisettämmeAbessiivitylppäkärkisettänne
AbessiivitylppäkärkisettäänAbessiivitylppäkärkisettänsä
Monikon abessiivitylppäkärkisittäMonikon abessiivitylppäkärkisittäni
Monikon abessiivitylppäkärkisittäsiMonikon abessiivitylppäkärkisittämme
Monikon abessiivitylppäkärkisittänneMonikon abessiivitylppäkärkisittään
Monikon abessiivitylppäkärkisittänsäMonikon komitatiivitylppäkärkisine
Monikon komitatiivitylppäkärkisineniMonikon komitatiivitylppäkärkisinesi
Monikon komitatiivitylppäkärkisinemmeMonikon komitatiivitylppäkärkisinenne
Monikon komitatiivitylppäkärkisineenMonikon komitatiivitylppäkärkisinensä
Monikon akkusatiivitylppäkärkisetMonikon akkusatiivitylppäkärkiseni
Monikon akkusatiivitylppäkärkisesiMonikon akkusatiivitylppäkärkisemme
Monikon akkusatiivitylppäkärkisenneMonikon akkusatiivitylppäkärkisensä
AkkusatiivitylppäkärkiseniAkkusatiivitylppäkärkisesi
AkkusatiivitylppäkärkisemmeAkkusatiivitylppäkärkisenne
Akkusatiivitylppäkärkisensä