Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
obtuse
US
Taivutusmuodot
Monikko
tylppäkärkiset
Monikko
tylppäkärkiseni
Monikko
tylppäkärkisesi
Monikko
tylppäkärkisemme
Monikko
tylppäkärkisenne
Monikko
tylppäkärkisensä
Genetiivi
tylppäkärkisen
Genetiivi
tylppäkärkiseni
Genetiivi
tylppäkärkisesi
Genetiivi
tylppäkärkisemme
Genetiivi
tylppäkärkisenne
Genetiivi
tylppäkärkisensä
Monikon genetiivi
tylppäkärkisten
Monikon genetiivi
tylppäkärkisien
Monikon genetiivi
tylppäkärkisteni
Monikon genetiivi
tylppäkärkisieni
Monikon genetiivi
tylppäkärkistesi
Monikon genetiivi
tylppäkärkisiesi
Monikon genetiivi
tylppäkärkistemme
Monikon genetiivi
tylppäkärkisiemme
Monikon genetiivi
tylppäkärkistenne
Monikon genetiivi
tylppäkärkisienne
Monikon genetiivi
tylppäkärkistensä
Monikon genetiivi
tylppäkärkisiensä
Partitiivi
tylppäkärkistä
Partitiivi
tylppäkärkistäni
Partitiivi
tylppäkärkistäsi
Partitiivi
tylppäkärkistämme
Partitiivi
tylppäkärkistänne
Partitiivi
tylppäkärkistään
Partitiivi
tylppäkärkistänsä
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiä
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiäni
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiäsi
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiämme
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiänne
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiään
Monikon partitiivi
tylppäkärkisiänsä
Inessiivi
tylppäkärkisessä
Inessiivi
tylppäkärkisessäni
Inessiivi
tylppäkärkisessäsi
Inessiivi
tylppäkärkisessämme
Inessiivi
tylppäkärkisessänne
Inessiivi
tylppäkärkisessään
Inessiivi
tylppäkärkisessänsä
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissä
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissäni
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissäsi
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissämme
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissänne
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissään
Monikon inessiivi
tylppäkärkisissänsä
Elatiivi
tylppäkärkisestä
Elatiivi
tylppäkärkisestäni
Elatiivi
tylppäkärkisestäsi
Elatiivi
tylppäkärkisestämme
Elatiivi
tylppäkärkisestänne
Elatiivi
tylppäkärkisestään
Elatiivi
tylppäkärkisestänsä
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistä
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistäni
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistäsi
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistämme
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistänne
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistään
Monikon elatiivi
tylppäkärkisistänsä
Illatiivi
tylppäkärkiseen
Illatiivi
tylppäkärkiseeni
Illatiivi
tylppäkärkiseesi
Illatiivi
tylppäkärkiseemme
Illatiivi
tylppäkärkiseenne
Illatiivi
tylppäkärkiseensä
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiin
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiini
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiisi
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiimme
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiinne
Monikon illatiivi
tylppäkärkisiinsä
Adessiivi
tylppäkärkisellä
Adessiivi
tylppäkärkiselläni
Adessiivi
tylppäkärkiselläsi
Adessiivi
tylppäkärkisellämme
Adessiivi
tylppäkärkisellänne
Adessiivi
tylppäkärkisellään
Adessiivi
tylppäkärkisellänsä
Monikon adessiivi
tylppäkärkisillä
Monikon adessiivi
tylppäkärkisilläni
Monikon adessiivi
tylppäkärkisilläsi
Monikon adessiivi
tylppäkärkisillämme
Monikon adessiivi
tylppäkärkisillänne
Monikon adessiivi
tylppäkärkisillään
Monikon adessiivi
tylppäkärkisillänsä
Ablatiivi
tylppäkärkiseltä
Ablatiivi
tylppäkärkiseltäni
Ablatiivi
tylppäkärkiseltäsi
Ablatiivi
tylppäkärkiseltämme
Ablatiivi
tylppäkärkiseltänne
Ablatiivi
tylppäkärkiseltään
Ablatiivi
tylppäkärkiseltänsä
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltä
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltäni
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltäsi
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltämme
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltänne
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltään
Monikon ablatiivi
tylppäkärkisiltänsä
Allatiivi
tylppäkärkiselle
Allatiivi
tylppäkärkiselleni
Allatiivi
tylppäkärkisellesi
Allatiivi
tylppäkärkisellemme
Allatiivi
tylppäkärkisellenne
Allatiivi
tylppäkärkiselleen
Allatiivi
tylppäkärkisellensä
Monikon allatiivi
tylppäkärkisille
Monikon allatiivi
tylppäkärkisilleni
Monikon allatiivi
tylppäkärkisillesi
Monikon allatiivi
tylppäkärkisillemme
Monikon allatiivi
tylppäkärkisillenne
Monikon allatiivi
tylppäkärkisilleen
Monikon allatiivi
tylppäkärkisillensä
Essiivi
tylppäkärkisenä
Essiivi
tylppäkärkisenäni
Essiivi
tylppäkärkisenäsi
Essiivi
tylppäkärkisenämme
Essiivi
tylppäkärkisenänne
Essiivi
tylppäkärkisenään
Essiivi
tylppäkärkisenänsä
Monikon essiivi
tylppäkärkisinä
Monikon essiivi
tylppäkärkisinäni
Monikon essiivi
tylppäkärkisinäsi
Monikon essiivi
tylppäkärkisinämme
Monikon essiivi
tylppäkärkisinänne
Monikon essiivi
tylppäkärkisinään
Monikon essiivi
tylppäkärkisinänsä
Translatiivi
tylppäkärkiseksi
Translatiivi
tylppäkärkisekseni
Translatiivi
tylppäkärkiseksesi
Translatiivi
tylppäkärkiseksemme
Translatiivi
tylppäkärkiseksenne
Translatiivi
tylppäkärkisekseen
Translatiivi
tylppäkärkiseksensä
Monikon translatiivi
tylppäkärkisiksi
Monikon translatiivi
tylppäkärkisikseni
Monikon translatiivi
tylppäkärkisiksesi
Monikon translatiivi
tylppäkärkisiksemme
Monikon translatiivi
tylppäkärkisiksenne
Monikon translatiivi
tylppäkärkisikseen
Monikon translatiivi
tylppäkärkisiksensä
Monikon instruktiivi
tylppäkärkisin
Abessiivi
tylppäkärkisettä
Abessiivi
tylppäkärkisettäni
Abessiivi
tylppäkärkisettäsi
Abessiivi
tylppäkärkisettämme
Abessiivi
tylppäkärkisettänne
Abessiivi
tylppäkärkisettään
Abessiivi
tylppäkärkisettänsä
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittä
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittäni
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittäsi
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittämme
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittänne
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittään
Monikon abessiivi
tylppäkärkisittänsä
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisine
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisineni
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisinesi
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisinemme
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisinenne
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisineen
Monikon komitatiivi
tylppäkärkisinensä
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkiset
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkiseni
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkisesi
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkisemme
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkisenne
Monikon akkusatiivi
tylppäkärkisensä
Akkusatiivi
tylppäkärkiseni
Akkusatiivi
tylppäkärkisesi
Akkusatiivi
tylppäkärkisemme
Akkusatiivi
tylppäkärkisenne
Akkusatiivi
tylppäkärkisensä