| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | standartit | Genetiivi | standartin |
| Monikon genetiivi | standarttien | Partitiivi | standarttia |
| Monikon partitiivi | standartteja | Inessiivi | standartissa |
| Monikon inessiivi | standarteissa | Elatiivi | standartista |
| Monikon elatiivi | standarteista | Illatiivi | standarttiin |
| Monikon illatiivi | standartteihin | Adessiivi | standartilla |
| Monikon adessiivi | standarteilla | Ablatiivi | standartilta |
| Monikon ablatiivi | standarteilta | Allatiivi | standartille |
| Monikon allatiivi | standarteille | Essiivi | standarttina |
| Monikon essiivi | standartteina | Translatiivi | standartiksi |
| Monikon translatiivi | standarteiksi | Monikon instruktiivi | standartein |
| Abessiivi | standartitta | Monikon abessiivi | standarteitta |
| Monikon akkusatiivi | standartit |