| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | syntymätodistukset | Genetiivi | syntymätodistuksen |
| Monikon genetiivi | syntymätodistusten | Monikon genetiivi | syntymätodistuksien |
| Partitiivi | syntymätodistusta | Monikon partitiivi | syntymätodistuksia |
| Inessiivi | syntymätodistuksessa | Monikon inessiivi | syntymätodistuksissa |
| Elatiivi | syntymätodistuksesta | Monikon elatiivi | syntymätodistuksista |
| Illatiivi | syntymätodistukseen | Monikon illatiivi | syntymätodistuksiin |
| Adessiivi | syntymätodistuksella | Monikon adessiivi | syntymätodistuksilla |
| Ablatiivi | syntymätodistukselta | Monikon ablatiivi | syntymätodistuksilta |
| Allatiivi | syntymätodistukselle | Monikon allatiivi | syntymätodistuksille |
| Essiivi | syntymätodistuksena | Monikon essiivi | syntymätodistuksina |
| Translatiivi | syntymätodistukseksi | Monikon translatiivi | syntymätodistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | syntymätodistuksin | Abessiivi | syntymätodistuksetta |
| Monikon abessiivi | syntymätodistuksitta | Monikon akkusatiivi | syntymätodistukset |