Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsivemobo

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Vehmaalta peräisin oleva tai Vehmaaseen liittyvä.

Substantiivi

  1. Pysyvästi Vehmaalla asuva henkilö.
  2. Syntyperältään vehmaalainen.

Taivutusmuodot

MonikkovehmaalaisetMonikkovehmaalaiseni
MonikkovehmaalaisesiMonikkovehmaalaisemme
MonikkovehmaalaisenneMonikkovehmaalaisensa
GenetiivivehmaalaisenGenetiivivehmaalaiseni
GenetiivivehmaalaisesiGenetiivivehmaalaisemme
GenetiivivehmaalaisenneGenetiivivehmaalaisensa
Monikon genetiivivehmaalaistenMonikon genetiivivehmaalaisien
Monikon genetiivivehmaalaisteniMonikon genetiivivehmaalaisieni
Monikon genetiivivehmaalaistesiMonikon genetiivivehmaalaisiesi
Monikon genetiivivehmaalaistemmeMonikon genetiivivehmaalaisiemme
Monikon genetiivivehmaalaistenneMonikon genetiivivehmaalaisienne
Monikon genetiivivehmaalaistensaMonikon genetiivivehmaalaisiensa
PartitiivivehmaalaistaPartitiivivehmaalaistani
PartitiivivehmaalaistasiPartitiivivehmaalaistamme
PartitiivivehmaalaistannePartitiivivehmaalaistaan
PartitiivivehmaalaistansaMonikon partitiivivehmaalaisia
Monikon partitiivivehmaalaisianiMonikon partitiivivehmaalaisiasi
Monikon partitiivivehmaalaisiammeMonikon partitiivivehmaalaisianne
Monikon partitiivivehmaalaisiaanMonikon partitiivivehmaalaisiansa
InessiivivehmaalaisessaInessiivivehmaalaisessani
InessiivivehmaalaisessasiInessiivivehmaalaisessamme
InessiivivehmaalaisessanneInessiivivehmaalaisessaan
InessiivivehmaalaisessansaMonikon inessiivivehmaalaisissa
Monikon inessiivivehmaalaisissaniMonikon inessiivivehmaalaisissasi
Monikon inessiivivehmaalaisissammeMonikon inessiivivehmaalaisissanne
Monikon inessiivivehmaalaisissaanMonikon inessiivivehmaalaisissansa
ElatiivivehmaalaisestaElatiivivehmaalaisestani
ElatiivivehmaalaisestasiElatiivivehmaalaisestamme
ElatiivivehmaalaisestanneElatiivivehmaalaisestaan
ElatiivivehmaalaisestansaMonikon elatiivivehmaalaisista
Monikon elatiivivehmaalaisistaniMonikon elatiivivehmaalaisistasi
Monikon elatiivivehmaalaisistammeMonikon elatiivivehmaalaisistanne
Monikon elatiivivehmaalaisistaanMonikon elatiivivehmaalaisistansa
IllatiivivehmaalaiseenIllatiivivehmaalaiseeni
IllatiivivehmaalaiseesiIllatiivivehmaalaiseemme
IllatiivivehmaalaiseenneIllatiivivehmaalaiseensa
Monikon illatiivivehmaalaisiinMonikon illatiivivehmaalaisiini
Monikon illatiivivehmaalaisiisiMonikon illatiivivehmaalaisiimme
Monikon illatiivivehmaalaisiinneMonikon illatiivivehmaalaisiinsa
AdessiivivehmaalaisellaAdessiivivehmaalaisellani
AdessiivivehmaalaisellasiAdessiivivehmaalaisellamme
AdessiivivehmaalaisellanneAdessiivivehmaalaisellaan
AdessiivivehmaalaisellansaMonikon adessiivivehmaalaisilla
Monikon adessiivivehmaalaisillaniMonikon adessiivivehmaalaisillasi
Monikon adessiivivehmaalaisillammeMonikon adessiivivehmaalaisillanne
Monikon adessiivivehmaalaisillaanMonikon adessiivivehmaalaisillansa
AblatiivivehmaalaiseltaAblatiivivehmaalaiseltani
AblatiivivehmaalaiseltasiAblatiivivehmaalaiseltamme
AblatiivivehmaalaiseltanneAblatiivivehmaalaiseltaan
AblatiivivehmaalaiseltansaMonikon ablatiivivehmaalaisilta
Monikon ablatiivivehmaalaisiltaniMonikon ablatiivivehmaalaisiltasi
Monikon ablatiivivehmaalaisiltammeMonikon ablatiivivehmaalaisiltanne
Monikon ablatiivivehmaalaisiltaanMonikon ablatiivivehmaalaisiltansa
AllatiivivehmaalaiselleAllatiivivehmaalaiselleni
AllatiivivehmaalaisellesiAllatiivivehmaalaisellemme
AllatiivivehmaalaisellenneAllatiivivehmaalaiselleen
AllatiivivehmaalaisellensaMonikon allatiivivehmaalaisille
Monikon allatiivivehmaalaisilleniMonikon allatiivivehmaalaisillesi
Monikon allatiivivehmaalaisillemmeMonikon allatiivivehmaalaisillenne
Monikon allatiivivehmaalaisilleenMonikon allatiivivehmaalaisillensa
EssiivivehmaalaisenaEssiivivehmaalaisenani
EssiivivehmaalaisenasiEssiivivehmaalaisenamme
EssiivivehmaalaisenanneEssiivivehmaalaisenaan
EssiivivehmaalaisenansaMonikon essiivivehmaalaisina
Monikon essiivivehmaalaisinaniMonikon essiivivehmaalaisinasi
Monikon essiivivehmaalaisinammeMonikon essiivivehmaalaisinanne
Monikon essiivivehmaalaisinaanMonikon essiivivehmaalaisinansa
TranslatiivivehmaalaiseksiTranslatiivivehmaalaisekseni
TranslatiivivehmaalaiseksesiTranslatiivivehmaalaiseksemme
TranslatiivivehmaalaiseksenneTranslatiivivehmaalaisekseen
TranslatiivivehmaalaiseksensaMonikon translatiivivehmaalaisiksi
Monikon translatiivivehmaalaisikseniMonikon translatiivivehmaalaisiksesi
Monikon translatiivivehmaalaisiksemmeMonikon translatiivivehmaalaisiksenne
Monikon translatiivivehmaalaisikseenMonikon translatiivivehmaalaisiksensa
Monikon instruktiivivehmaalaisinAbessiivivehmaalaisetta
AbessiivivehmaalaisettaniAbessiivivehmaalaisettasi
AbessiivivehmaalaisettammeAbessiivivehmaalaisettanne
AbessiivivehmaalaisettaanAbessiivivehmaalaisettansa
Monikon abessiivivehmaalaisittaMonikon abessiivivehmaalaisittani
Monikon abessiivivehmaalaisittasiMonikon abessiivivehmaalaisittamme
Monikon abessiivivehmaalaisittanneMonikon abessiivivehmaalaisittaan
Monikon abessiivivehmaalaisittansaMonikon komitatiivivehmaalaisine
Monikon komitatiivivehmaalaisineniMonikon komitatiivivehmaalaisinesi
Monikon komitatiivivehmaalaisinemmeMonikon komitatiivivehmaalaisinenne
Monikon komitatiivivehmaalaisineenMonikon komitatiivivehmaalaisinensa
Monikon akkusatiivivehmaalaisetMonikon akkusatiivivehmaalaiseni
Monikon akkusatiivivehmaalaisesiMonikon akkusatiivivehmaalaisemme
Monikon akkusatiivivehmaalaisenneMonikon akkusatiivivehmaalaisensa
AkkusatiivivehmaalaiseniAkkusatiivivehmaalaisesi
AkkusatiivivehmaalaisemmeAkkusatiivivehmaalaisenne
Akkusatiivivehmaalaisensa