Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsipuolangobo

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Puolangalta peräisin oleva tai Puolankaan liittyvä.

Substantiivi

  1. Pysyvästi Puolangalla asuva henkilö.
  2. Syntyperältään puolankalainen.

Taivutusmuodot

MonikkopuolankalaisetMonikkopuolankalaiseni
MonikkopuolankalaisesiMonikkopuolankalaisemme
MonikkopuolankalaisenneMonikkopuolankalaisensa
GenetiivipuolankalaisenGenetiivipuolankalaiseni
GenetiivipuolankalaisesiGenetiivipuolankalaisemme
GenetiivipuolankalaisenneGenetiivipuolankalaisensa
Monikon genetiivipuolankalaistenMonikon genetiivipuolankalaisien
Monikon genetiivipuolankalaisteniMonikon genetiivipuolankalaisieni
Monikon genetiivipuolankalaistesiMonikon genetiivipuolankalaisiesi
Monikon genetiivipuolankalaistemmeMonikon genetiivipuolankalaisiemme
Monikon genetiivipuolankalaistenneMonikon genetiivipuolankalaisienne
Monikon genetiivipuolankalaistensaMonikon genetiivipuolankalaisiensa
PartitiivipuolankalaistaPartitiivipuolankalaistani
PartitiivipuolankalaistasiPartitiivipuolankalaistamme
PartitiivipuolankalaistannePartitiivipuolankalaistaan
PartitiivipuolankalaistansaMonikon partitiivipuolankalaisia
Monikon partitiivipuolankalaisianiMonikon partitiivipuolankalaisiasi
Monikon partitiivipuolankalaisiammeMonikon partitiivipuolankalaisianne
Monikon partitiivipuolankalaisiaanMonikon partitiivipuolankalaisiansa
InessiivipuolankalaisessaInessiivipuolankalaisessani
InessiivipuolankalaisessasiInessiivipuolankalaisessamme
InessiivipuolankalaisessanneInessiivipuolankalaisessaan
InessiivipuolankalaisessansaMonikon inessiivipuolankalaisissa
Monikon inessiivipuolankalaisissaniMonikon inessiivipuolankalaisissasi
Monikon inessiivipuolankalaisissammeMonikon inessiivipuolankalaisissanne
Monikon inessiivipuolankalaisissaanMonikon inessiivipuolankalaisissansa
ElatiivipuolankalaisestaElatiivipuolankalaisestani
ElatiivipuolankalaisestasiElatiivipuolankalaisestamme
ElatiivipuolankalaisestanneElatiivipuolankalaisestaan
ElatiivipuolankalaisestansaMonikon elatiivipuolankalaisista
Monikon elatiivipuolankalaisistaniMonikon elatiivipuolankalaisistasi
Monikon elatiivipuolankalaisistammeMonikon elatiivipuolankalaisistanne
Monikon elatiivipuolankalaisistaanMonikon elatiivipuolankalaisistansa
IllatiivipuolankalaiseenIllatiivipuolankalaiseeni
IllatiivipuolankalaiseesiIllatiivipuolankalaiseemme
IllatiivipuolankalaiseenneIllatiivipuolankalaiseensa
Monikon illatiivipuolankalaisiinMonikon illatiivipuolankalaisiini
Monikon illatiivipuolankalaisiisiMonikon illatiivipuolankalaisiimme
Monikon illatiivipuolankalaisiinneMonikon illatiivipuolankalaisiinsa
AdessiivipuolankalaisellaAdessiivipuolankalaisellani
AdessiivipuolankalaisellasiAdessiivipuolankalaisellamme
AdessiivipuolankalaisellanneAdessiivipuolankalaisellaan
AdessiivipuolankalaisellansaMonikon adessiivipuolankalaisilla
Monikon adessiivipuolankalaisillaniMonikon adessiivipuolankalaisillasi
Monikon adessiivipuolankalaisillammeMonikon adessiivipuolankalaisillanne
Monikon adessiivipuolankalaisillaanMonikon adessiivipuolankalaisillansa
AblatiivipuolankalaiseltaAblatiivipuolankalaiseltani
AblatiivipuolankalaiseltasiAblatiivipuolankalaiseltamme
AblatiivipuolankalaiseltanneAblatiivipuolankalaiseltaan
AblatiivipuolankalaiseltansaMonikon ablatiivipuolankalaisilta
Monikon ablatiivipuolankalaisiltaniMonikon ablatiivipuolankalaisiltasi
Monikon ablatiivipuolankalaisiltammeMonikon ablatiivipuolankalaisiltanne
Monikon ablatiivipuolankalaisiltaanMonikon ablatiivipuolankalaisiltansa
AllatiivipuolankalaiselleAllatiivipuolankalaiselleni
AllatiivipuolankalaisellesiAllatiivipuolankalaisellemme
AllatiivipuolankalaisellenneAllatiivipuolankalaiselleen
AllatiivipuolankalaisellensaMonikon allatiivipuolankalaisille
Monikon allatiivipuolankalaisilleniMonikon allatiivipuolankalaisillesi
Monikon allatiivipuolankalaisillemmeMonikon allatiivipuolankalaisillenne
Monikon allatiivipuolankalaisilleenMonikon allatiivipuolankalaisillensa
EssiivipuolankalaisenaEssiivipuolankalaisenani
EssiivipuolankalaisenasiEssiivipuolankalaisenamme
EssiivipuolankalaisenanneEssiivipuolankalaisenaan
EssiivipuolankalaisenansaMonikon essiivipuolankalaisina
Monikon essiivipuolankalaisinaniMonikon essiivipuolankalaisinasi
Monikon essiivipuolankalaisinammeMonikon essiivipuolankalaisinanne
Monikon essiivipuolankalaisinaanMonikon essiivipuolankalaisinansa
TranslatiivipuolankalaiseksiTranslatiivipuolankalaisekseni
TranslatiivipuolankalaiseksesiTranslatiivipuolankalaiseksemme
TranslatiivipuolankalaiseksenneTranslatiivipuolankalaisekseen
TranslatiivipuolankalaiseksensaMonikon translatiivipuolankalaisiksi
Monikon translatiivipuolankalaisikseniMonikon translatiivipuolankalaisiksesi
Monikon translatiivipuolankalaisiksemmeMonikon translatiivipuolankalaisiksenne
Monikon translatiivipuolankalaisikseenMonikon translatiivipuolankalaisiksensa
Monikon instruktiivipuolankalaisinAbessiivipuolankalaisetta
AbessiivipuolankalaisettaniAbessiivipuolankalaisettasi
AbessiivipuolankalaisettammeAbessiivipuolankalaisettanne
AbessiivipuolankalaisettaanAbessiivipuolankalaisettansa
Monikon abessiivipuolankalaisittaMonikon abessiivipuolankalaisittani
Monikon abessiivipuolankalaisittasiMonikon abessiivipuolankalaisittamme
Monikon abessiivipuolankalaisittanneMonikon abessiivipuolankalaisittaan
Monikon abessiivipuolankalaisittansaMonikon komitatiivipuolankalaisine
Monikon komitatiivipuolankalaisineniMonikon komitatiivipuolankalaisinesi
Monikon komitatiivipuolankalaisinemmeMonikon komitatiivipuolankalaisinenne
Monikon komitatiivipuolankalaisineenMonikon komitatiivipuolankalaisinensa
Monikon akkusatiivipuolankalaisetMonikon akkusatiivipuolankalaiseni
Monikon akkusatiivipuolankalaisesiMonikon akkusatiivipuolankalaisemme
Monikon akkusatiivipuolankalaisenneMonikon akkusatiivipuolankalaisensa
AkkusatiivipuolankalaiseniAkkusatiivipuolankalaisesi
AkkusatiivipuolankalaisemmeAkkusatiivipuolankalaisenne
Akkusatiivipuolankalaisensa