Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
ruotsi
etseribo
Määritelmät
Adjektiivi
Ähtäristä
peräisin oleva, Ähtäriin liittyvä.
Substantiivi
Pysyvästi
Ähtärissä
asuva henkilö.
Syntyperältään ähtäriläinen.
Taivutusmuodot
Monikko
ähtäriläiset
Monikko
ähtäriläiseni
Monikko
ähtäriläisesi
Monikko
ähtäriläisemme
Monikko
ähtäriläisenne
Monikko
ähtäriläisensä
Genetiivi
ähtäriläisen
Genetiivi
ähtäriläiseni
Genetiivi
ähtäriläisesi
Genetiivi
ähtäriläisemme
Genetiivi
ähtäriläisenne
Genetiivi
ähtäriläisensä
Monikon genetiivi
ähtäriläisten
Monikon genetiivi
ähtäriläisien
Monikon genetiivi
ähtäriläisteni
Monikon genetiivi
ähtäriläisieni
Monikon genetiivi
ähtäriläistesi
Monikon genetiivi
ähtäriläisiesi
Monikon genetiivi
ähtäriläistemme
Monikon genetiivi
ähtäriläisiemme
Monikon genetiivi
ähtäriläistenne
Monikon genetiivi
ähtäriläisienne
Monikon genetiivi
ähtäriläistensä
Monikon genetiivi
ähtäriläisiensä
Partitiivi
ähtäriläistä
Partitiivi
ähtäriläistäni
Partitiivi
ähtäriläistäsi
Partitiivi
ähtäriläistämme
Partitiivi
ähtäriläistänne
Partitiivi
ähtäriläistään
Partitiivi
ähtäriläistänsä
Monikon partitiivi
ähtäriläisiä
Monikon partitiivi
ähtäriläisiäni
Monikon partitiivi
ähtäriläisiäsi
Monikon partitiivi
ähtäriläisiämme
Monikon partitiivi
ähtäriläisiänne
Monikon partitiivi
ähtäriläisiään
Monikon partitiivi
ähtäriläisiänsä
Inessiivi
ähtäriläisessä
Inessiivi
ähtäriläisessäni
Inessiivi
ähtäriläisessäsi
Inessiivi
ähtäriläisessämme
Inessiivi
ähtäriläisessänne
Inessiivi
ähtäriläisessään
Inessiivi
ähtäriläisessänsä
Monikon inessiivi
ähtäriläisissä
Monikon inessiivi
ähtäriläisissäni
Monikon inessiivi
ähtäriläisissäsi
Monikon inessiivi
ähtäriläisissämme
Monikon inessiivi
ähtäriläisissänne
Monikon inessiivi
ähtäriläisissään
Monikon inessiivi
ähtäriläisissänsä
Elatiivi
ähtäriläisestä
Elatiivi
ähtäriläisestäni
Elatiivi
ähtäriläisestäsi
Elatiivi
ähtäriläisestämme
Elatiivi
ähtäriläisestänne
Elatiivi
ähtäriläisestään
Elatiivi
ähtäriläisestänsä
Monikon elatiivi
ähtäriläisistä
Monikon elatiivi
ähtäriläisistäni
Monikon elatiivi
ähtäriläisistäsi
Monikon elatiivi
ähtäriläisistämme
Monikon elatiivi
ähtäriläisistänne
Monikon elatiivi
ähtäriläisistään
Monikon elatiivi
ähtäriläisistänsä
Illatiivi
ähtäriläiseen
Illatiivi
ähtäriläiseeni
Illatiivi
ähtäriläiseesi
Illatiivi
ähtäriläiseemme
Illatiivi
ähtäriläiseenne
Illatiivi
ähtäriläiseensä
Monikon illatiivi
ähtäriläisiin
Monikon illatiivi
ähtäriläisiini
Monikon illatiivi
ähtäriläisiisi
Monikon illatiivi
ähtäriläisiimme
Monikon illatiivi
ähtäriläisiinne
Monikon illatiivi
ähtäriläisiinsä
Adessiivi
ähtäriläisellä
Adessiivi
ähtäriläiselläni
Adessiivi
ähtäriläiselläsi
Adessiivi
ähtäriläisellämme
Adessiivi
ähtäriläisellänne
Adessiivi
ähtäriläisellään
Adessiivi
ähtäriläisellänsä
Monikon adessiivi
ähtäriläisillä
Monikon adessiivi
ähtäriläisilläni
Monikon adessiivi
ähtäriläisilläsi
Monikon adessiivi
ähtäriläisillämme
Monikon adessiivi
ähtäriläisillänne
Monikon adessiivi
ähtäriläisillään
Monikon adessiivi
ähtäriläisillänsä
Ablatiivi
ähtäriläiseltä
Ablatiivi
ähtäriläiseltäni
Ablatiivi
ähtäriläiseltäsi
Ablatiivi
ähtäriläiseltämme
Ablatiivi
ähtäriläiseltänne
Ablatiivi
ähtäriläiseltään
Ablatiivi
ähtäriläiseltänsä
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltä
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltäni
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltäsi
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltämme
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltänne
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltään
Monikon ablatiivi
ähtäriläisiltänsä
Allatiivi
ähtäriläiselle
Allatiivi
ähtäriläiselleni
Allatiivi
ähtäriläisellesi
Allatiivi
ähtäriläisellemme
Allatiivi
ähtäriläisellenne
Allatiivi
ähtäriläiselleen
Allatiivi
ähtäriläisellensä
Monikon allatiivi
ähtäriläisille
Monikon allatiivi
ähtäriläisilleni
Monikon allatiivi
ähtäriläisillesi
Monikon allatiivi
ähtäriläisillemme
Monikon allatiivi
ähtäriläisillenne
Monikon allatiivi
ähtäriläisilleen
Monikon allatiivi
ähtäriläisillensä
Essiivi
ähtäriläisenä
Essiivi
ähtäriläisenäni
Essiivi
ähtäriläisenäsi
Essiivi
ähtäriläisenämme
Essiivi
ähtäriläisenänne
Essiivi
ähtäriläisenään
Essiivi
ähtäriläisenänsä
Monikon essiivi
ähtäriläisinä
Monikon essiivi
ähtäriläisinäni
Monikon essiivi
ähtäriläisinäsi
Monikon essiivi
ähtäriläisinämme
Monikon essiivi
ähtäriläisinänne
Monikon essiivi
ähtäriläisinään
Monikon essiivi
ähtäriläisinänsä
Translatiivi
ähtäriläiseksi
Translatiivi
ähtäriläisekseni
Translatiivi
ähtäriläiseksesi
Translatiivi
ähtäriläiseksemme
Translatiivi
ähtäriläiseksenne
Translatiivi
ähtäriläisekseen
Translatiivi
ähtäriläiseksensä
Monikon translatiivi
ähtäriläisiksi
Monikon translatiivi
ähtäriläisikseni
Monikon translatiivi
ähtäriläisiksesi
Monikon translatiivi
ähtäriläisiksemme
Monikon translatiivi
ähtäriläisiksenne
Monikon translatiivi
ähtäriläisikseen
Monikon translatiivi
ähtäriläisiksensä
Monikon instruktiivi
ähtäriläisin
Abessiivi
ähtäriläisettä
Abessiivi
ähtäriläisettäni
Abessiivi
ähtäriläisettäsi
Abessiivi
ähtäriläisettämme
Abessiivi
ähtäriläisettänne
Abessiivi
ähtäriläisettään
Abessiivi
ähtäriläisettänsä
Monikon abessiivi
ähtäriläisittä
Monikon abessiivi
ähtäriläisittäni
Monikon abessiivi
ähtäriläisittäsi
Monikon abessiivi
ähtäriläisittämme
Monikon abessiivi
ähtäriläisittänne
Monikon abessiivi
ähtäriläisittään
Monikon abessiivi
ähtäriläisittänsä
Monikon komitatiivi
ähtäriläisine
Monikon komitatiivi
ähtäriläisineni
Monikon komitatiivi
ähtäriläisinesi
Monikon komitatiivi
ähtäriläisinemme
Monikon komitatiivi
ähtäriläisinenne
Monikon komitatiivi
ähtäriläisineen
Monikon komitatiivi
ähtäriläisinensä
Monikon akkusatiivi
ähtäriläiset
Monikon akkusatiivi
ähtäriläiseni
Monikon akkusatiivi
ähtäriläisesi
Monikon akkusatiivi
ähtäriläisemme
Monikon akkusatiivi
ähtäriläisenne
Monikon akkusatiivi
ähtäriläisensä
Akkusatiivi
ähtäriläiseni
Akkusatiivi
ähtäriläisesi
Akkusatiivi
ähtäriläisemme
Akkusatiivi
ähtäriläisenne
Akkusatiivi
ähtäriläisensä