Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ruotsietseribo

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Ähtäristä peräisin oleva, Ähtäriin liittyvä.

Substantiivi

  1. Pysyvästi Ähtärissä asuva henkilö.
  2. Syntyperältään ähtäriläinen.

Taivutusmuodot

MonikkoähtäriläisetMonikkoähtäriläiseni
MonikkoähtäriläisesiMonikkoähtäriläisemme
MonikkoähtäriläisenneMonikkoähtäriläisensä
GenetiiviähtäriläisenGenetiiviähtäriläiseni
GenetiiviähtäriläisesiGenetiiviähtäriläisemme
GenetiiviähtäriläisenneGenetiiviähtäriläisensä
Monikon genetiiviähtäriläistenMonikon genetiiviähtäriläisien
Monikon genetiiviähtäriläisteniMonikon genetiiviähtäriläisieni
Monikon genetiiviähtäriläistesiMonikon genetiiviähtäriläisiesi
Monikon genetiiviähtäriläistemmeMonikon genetiiviähtäriläisiemme
Monikon genetiiviähtäriläistenneMonikon genetiiviähtäriläisienne
Monikon genetiiviähtäriläistensäMonikon genetiiviähtäriläisiensä
PartitiiviähtäriläistäPartitiiviähtäriläistäni
PartitiiviähtäriläistäsiPartitiiviähtäriläistämme
PartitiiviähtäriläistännePartitiiviähtäriläistään
PartitiiviähtäriläistänsäMonikon partitiiviähtäriläisiä
Monikon partitiiviähtäriläisiäniMonikon partitiiviähtäriläisiäsi
Monikon partitiiviähtäriläisiämmeMonikon partitiiviähtäriläisiänne
Monikon partitiiviähtäriläisiäänMonikon partitiiviähtäriläisiänsä
InessiiviähtäriläisessäInessiiviähtäriläisessäni
InessiiviähtäriläisessäsiInessiiviähtäriläisessämme
InessiiviähtäriläisessänneInessiiviähtäriläisessään
InessiiviähtäriläisessänsäMonikon inessiiviähtäriläisissä
Monikon inessiiviähtäriläisissäniMonikon inessiiviähtäriläisissäsi
Monikon inessiiviähtäriläisissämmeMonikon inessiiviähtäriläisissänne
Monikon inessiiviähtäriläisissäänMonikon inessiiviähtäriläisissänsä
ElatiiviähtäriläisestäElatiiviähtäriläisestäni
ElatiiviähtäriläisestäsiElatiiviähtäriläisestämme
ElatiiviähtäriläisestänneElatiiviähtäriläisestään
ElatiiviähtäriläisestänsäMonikon elatiiviähtäriläisistä
Monikon elatiiviähtäriläisistäniMonikon elatiiviähtäriläisistäsi
Monikon elatiiviähtäriläisistämmeMonikon elatiiviähtäriläisistänne
Monikon elatiiviähtäriläisistäänMonikon elatiiviähtäriläisistänsä
IllatiiviähtäriläiseenIllatiiviähtäriläiseeni
IllatiiviähtäriläiseesiIllatiiviähtäriläiseemme
IllatiiviähtäriläiseenneIllatiiviähtäriläiseensä
Monikon illatiiviähtäriläisiinMonikon illatiiviähtäriläisiini
Monikon illatiiviähtäriläisiisiMonikon illatiiviähtäriläisiimme
Monikon illatiiviähtäriläisiinneMonikon illatiiviähtäriläisiinsä
AdessiiviähtäriläiselläAdessiiviähtäriläiselläni
AdessiiviähtäriläiselläsiAdessiiviähtäriläisellämme
AdessiiviähtäriläisellänneAdessiiviähtäriläisellään
AdessiiviähtäriläisellänsäMonikon adessiiviähtäriläisillä
Monikon adessiiviähtäriläisilläniMonikon adessiiviähtäriläisilläsi
Monikon adessiiviähtäriläisillämmeMonikon adessiiviähtäriläisillänne
Monikon adessiiviähtäriläisilläänMonikon adessiiviähtäriläisillänsä
AblatiiviähtäriläiseltäAblatiiviähtäriläiseltäni
AblatiiviähtäriläiseltäsiAblatiiviähtäriläiseltämme
AblatiiviähtäriläiseltänneAblatiiviähtäriläiseltään
AblatiiviähtäriläiseltänsäMonikon ablatiiviähtäriläisiltä
Monikon ablatiiviähtäriläisiltäniMonikon ablatiiviähtäriläisiltäsi
Monikon ablatiiviähtäriläisiltämmeMonikon ablatiiviähtäriläisiltänne
Monikon ablatiiviähtäriläisiltäänMonikon ablatiiviähtäriläisiltänsä
AllatiiviähtäriläiselleAllatiiviähtäriläiselleni
AllatiiviähtäriläisellesiAllatiiviähtäriläisellemme
AllatiiviähtäriläisellenneAllatiiviähtäriläiselleen
AllatiiviähtäriläisellensäMonikon allatiiviähtäriläisille
Monikon allatiiviähtäriläisilleniMonikon allatiiviähtäriläisillesi
Monikon allatiiviähtäriläisillemmeMonikon allatiiviähtäriläisillenne
Monikon allatiiviähtäriläisilleenMonikon allatiiviähtäriläisillensä
EssiiviähtäriläisenäEssiiviähtäriläisenäni
EssiiviähtäriläisenäsiEssiiviähtäriläisenämme
EssiiviähtäriläisenänneEssiiviähtäriläisenään
EssiiviähtäriläisenänsäMonikon essiiviähtäriläisinä
Monikon essiiviähtäriläisinäniMonikon essiiviähtäriläisinäsi
Monikon essiiviähtäriläisinämmeMonikon essiiviähtäriläisinänne
Monikon essiiviähtäriläisinäänMonikon essiiviähtäriläisinänsä
TranslatiiviähtäriläiseksiTranslatiiviähtäriläisekseni
TranslatiiviähtäriläiseksesiTranslatiiviähtäriläiseksemme
TranslatiiviähtäriläiseksenneTranslatiiviähtäriläisekseen
TranslatiiviähtäriläiseksensäMonikon translatiiviähtäriläisiksi
Monikon translatiiviähtäriläisikseniMonikon translatiiviähtäriläisiksesi
Monikon translatiiviähtäriläisiksemmeMonikon translatiiviähtäriläisiksenne
Monikon translatiiviähtäriläisikseenMonikon translatiiviähtäriläisiksensä
Monikon instruktiiviähtäriläisinAbessiiviähtäriläisettä
AbessiiviähtäriläisettäniAbessiiviähtäriläisettäsi
AbessiiviähtäriläisettämmeAbessiiviähtäriläisettänne
AbessiiviähtäriläisettäänAbessiiviähtäriläisettänsä
Monikon abessiiviähtäriläisittäMonikon abessiiviähtäriläisittäni
Monikon abessiiviähtäriläisittäsiMonikon abessiiviähtäriläisittämme
Monikon abessiiviähtäriläisittänneMonikon abessiiviähtäriläisittään
Monikon abessiiviähtäriläisittänsäMonikon komitatiiviähtäriläisine
Monikon komitatiiviähtäriläisineniMonikon komitatiiviähtäriläisinesi
Monikon komitatiiviähtäriläisinemmeMonikon komitatiiviähtäriläisinenne
Monikon komitatiiviähtäriläisineenMonikon komitatiiviähtäriläisinensä
Monikon akkusatiiviähtäriläisetMonikon akkusatiiviähtäriläiseni
Monikon akkusatiiviähtäriläisesiMonikon akkusatiiviähtäriläisemme
Monikon akkusatiiviähtäriläisenneMonikon akkusatiiviähtäriläisensä
AkkusatiiviähtäriläiseniAkkusatiiviähtäriläisesi
AkkusatiiviähtäriläisemmeAkkusatiiviähtäriläisenne
Akkusatiiviähtäriläisensä