| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Adjektiivit | |
| 3. | |
| Monikko | porilaiset | Monikko | porilaiseni |
| Monikko | porilaisesi | Monikko | porilaisemme |
| Monikko | porilaisenne | Monikko | porilaisensa |
| Genetiivi | porilaisen | Genetiivi | porilaiseni |
| Genetiivi | porilaisesi | Genetiivi | porilaisemme |
| Genetiivi | porilaisenne | Genetiivi | porilaisensa |
| Monikon genetiivi | porilaisten | Monikon genetiivi | porilaisien |
| Monikon genetiivi | porilaisteni | Monikon genetiivi | porilaisieni |
| Monikon genetiivi | porilaistesi | Monikon genetiivi | porilaisiesi |
| Monikon genetiivi | porilaistemme | Monikon genetiivi | porilaisiemme |
| Monikon genetiivi | porilaistenne | Monikon genetiivi | porilaisienne |
| Monikon genetiivi | porilaistensa | Monikon genetiivi | porilaisiensa |
| Partitiivi | porilaista | Partitiivi | porilaistani |
| Partitiivi | porilaistasi | Partitiivi | porilaistamme |
| Partitiivi | porilaistanne | Partitiivi | porilaistaan |
| Partitiivi | porilaistansa | Monikon partitiivi | porilaisia |
| Monikon partitiivi | porilaisiani | Monikon partitiivi | porilaisiasi |
| Monikon partitiivi | porilaisiamme | Monikon partitiivi | porilaisianne |
| Monikon partitiivi | porilaisiaan | Monikon partitiivi | porilaisiansa |
| Inessiivi | porilaisessa | Inessiivi | porilaisessani |
| Inessiivi | porilaisessasi | Inessiivi | porilaisessamme |
| Inessiivi | porilaisessanne | Inessiivi | porilaisessaan |
| Inessiivi | porilaisessansa | Monikon inessiivi | porilaisissa |
| Monikon inessiivi | porilaisissani | Monikon inessiivi | porilaisissasi |
| Monikon inessiivi | porilaisissamme | Monikon inessiivi | porilaisissanne |
| Monikon inessiivi | porilaisissaan | Monikon inessiivi | porilaisissansa |
| Elatiivi | porilaisesta | Elatiivi | porilaisestani |
| Elatiivi | porilaisestasi | Elatiivi | porilaisestamme |
| Elatiivi | porilaisestanne | Elatiivi | porilaisestaan |
| Elatiivi | porilaisestansa | Monikon elatiivi | porilaisista |
| Monikon elatiivi | porilaisistani | Monikon elatiivi | porilaisistasi |
| Monikon elatiivi | porilaisistamme | Monikon elatiivi | porilaisistanne |
| Monikon elatiivi | porilaisistaan | Monikon elatiivi | porilaisistansa |
| Illatiivi | porilaiseen | Illatiivi | porilaiseeni |
| Illatiivi | porilaiseesi | Illatiivi | porilaiseemme |
| Illatiivi | porilaiseenne | Illatiivi | porilaiseensa |
| Monikon illatiivi | porilaisiin | Monikon illatiivi | porilaisiini |
| Monikon illatiivi | porilaisiisi | Monikon illatiivi | porilaisiimme |
| Monikon illatiivi | porilaisiinne | Monikon illatiivi | porilaisiinsa |
| Adessiivi | porilaisella | Adessiivi | porilaisellani |
| Adessiivi | porilaisellasi | Adessiivi | porilaisellamme |
| Adessiivi | porilaisellanne | Adessiivi | porilaisellaan |
| Adessiivi | porilaisellansa | Monikon adessiivi | porilaisilla |
| Monikon adessiivi | porilaisillani | Monikon adessiivi | porilaisillasi |
| Monikon adessiivi | porilaisillamme | Monikon adessiivi | porilaisillanne |
| Monikon adessiivi | porilaisillaan | Monikon adessiivi | porilaisillansa |
| Ablatiivi | porilaiselta | Ablatiivi | porilaiseltani |
| Ablatiivi | porilaiseltasi | Ablatiivi | porilaiseltamme |
| Ablatiivi | porilaiseltanne | Ablatiivi | porilaiseltaan |
| Ablatiivi | porilaiseltansa | Monikon ablatiivi | porilaisilta |
| Monikon ablatiivi | porilaisiltani | Monikon ablatiivi | porilaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | porilaisiltamme | Monikon ablatiivi | porilaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | porilaisiltaan | Monikon ablatiivi | porilaisiltansa |
| Allatiivi | porilaiselle | Allatiivi | porilaiselleni |
| Allatiivi | porilaisellesi | Allatiivi | porilaisellemme |
| Allatiivi | porilaisellenne | Allatiivi | porilaiselleen |
| Allatiivi | porilaisellensa | Monikon allatiivi | porilaisille |
| Monikon allatiivi | porilaisilleni | Monikon allatiivi | porilaisillesi |
| Monikon allatiivi | porilaisillemme | Monikon allatiivi | porilaisillenne |
| Monikon allatiivi | porilaisilleen | Monikon allatiivi | porilaisillensa |
| Essiivi | porilaisena | Essiivi | porilaisenani |
| Essiivi | porilaisenasi | Essiivi | porilaisenamme |
| Essiivi | porilaisenanne | Essiivi | porilaisenaan |
| Essiivi | porilaisenansa | Monikon essiivi | porilaisina |
| Monikon essiivi | porilaisinani | Monikon essiivi | porilaisinasi |
| Monikon essiivi | porilaisinamme | Monikon essiivi | porilaisinanne |
| Monikon essiivi | porilaisinaan | Monikon essiivi | porilaisinansa |
| Translatiivi | porilaiseksi | Translatiivi | porilaisekseni |
| Translatiivi | porilaiseksesi | Translatiivi | porilaiseksemme |
| Translatiivi | porilaiseksenne | Translatiivi | porilaisekseen |
| Translatiivi | porilaiseksensa | Monikon translatiivi | porilaisiksi |
| Monikon translatiivi | porilaisikseni | Monikon translatiivi | porilaisiksesi |
| Monikon translatiivi | porilaisiksemme | Monikon translatiivi | porilaisiksenne |
| Monikon translatiivi | porilaisikseen | Monikon translatiivi | porilaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | porilaisin | Abessiivi | porilaisetta |
| Abessiivi | porilaisettani | Abessiivi | porilaisettasi |
| Abessiivi | porilaisettamme | Abessiivi | porilaisettanne |
| Abessiivi | porilaisettaan | Abessiivi | porilaisettansa |
| Monikon abessiivi | porilaisitta | Monikon abessiivi | porilaisittani |
| Monikon abessiivi | porilaisittasi | Monikon abessiivi | porilaisittamme |
| Monikon abessiivi | porilaisittanne | Monikon abessiivi | porilaisittaan |
| Monikon abessiivi | porilaisittansa | Monikon komitatiivi | porilaisine |
| Monikon komitatiivi | porilaisineni | Monikon komitatiivi | porilaisinesi |
| Monikon komitatiivi | porilaisinemme | Monikon komitatiivi | porilaisinenne |
| Monikon komitatiivi | porilaisineen | Monikon komitatiivi | porilaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | porilaiset | Monikon akkusatiivi | porilaiseni |
| Monikon akkusatiivi | porilaisesi | Monikon akkusatiivi | porilaisemme |
| Monikon akkusatiivi | porilaisenne | Monikon akkusatiivi | porilaisensa |
| Akkusatiivi | porilaiseni | Akkusatiivi | porilaisesi |
| Akkusatiivi | porilaisemme | Akkusatiivi | porilaisenne |
| Akkusatiivi | porilaisensa |