Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. lyijystä koostuva tai lyijyä sisältävä

Taivutusmuodot

MonikkolyijyisetMonikkolyijyiseni
MonikkolyijyisesiMonikkolyijyisemme
MonikkolyijyisenneMonikkolyijyisensä
GenetiivilyijyisenGenetiivilyijyiseni
GenetiivilyijyisesiGenetiivilyijyisemme
GenetiivilyijyisenneGenetiivilyijyisensä
Monikon genetiivilyijyistenMonikon genetiivilyijyisien
Monikon genetiivilyijyisteniMonikon genetiivilyijyisieni
Monikon genetiivilyijyistesiMonikon genetiivilyijyisiesi
Monikon genetiivilyijyistemmeMonikon genetiivilyijyisiemme
Monikon genetiivilyijyistenneMonikon genetiivilyijyisienne
Monikon genetiivilyijyistensäMonikon genetiivilyijyisiensä
PartitiivilyijyistäPartitiivilyijyistäni
PartitiivilyijyistäsiPartitiivilyijyistämme
PartitiivilyijyistännePartitiivilyijyistään
PartitiivilyijyistänsäMonikon partitiivilyijyisiä
Monikon partitiivilyijyisiäniMonikon partitiivilyijyisiäsi
Monikon partitiivilyijyisiämmeMonikon partitiivilyijyisiänne
Monikon partitiivilyijyisiäänMonikon partitiivilyijyisiänsä
InessiivilyijyisessäInessiivilyijyisessäni
InessiivilyijyisessäsiInessiivilyijyisessämme
InessiivilyijyisessänneInessiivilyijyisessään
InessiivilyijyisessänsäMonikon inessiivilyijyisissä
Monikon inessiivilyijyisissäniMonikon inessiivilyijyisissäsi
Monikon inessiivilyijyisissämmeMonikon inessiivilyijyisissänne
Monikon inessiivilyijyisissäänMonikon inessiivilyijyisissänsä
ElatiivilyijyisestäElatiivilyijyisestäni
ElatiivilyijyisestäsiElatiivilyijyisestämme
ElatiivilyijyisestänneElatiivilyijyisestään
ElatiivilyijyisestänsäMonikon elatiivilyijyisistä
Monikon elatiivilyijyisistäniMonikon elatiivilyijyisistäsi
Monikon elatiivilyijyisistämmeMonikon elatiivilyijyisistänne
Monikon elatiivilyijyisistäänMonikon elatiivilyijyisistänsä
IllatiivilyijyiseenIllatiivilyijyiseeni
IllatiivilyijyiseesiIllatiivilyijyiseemme
IllatiivilyijyiseenneIllatiivilyijyiseensä
Monikon illatiivilyijyisiinMonikon illatiivilyijyisiini
Monikon illatiivilyijyisiisiMonikon illatiivilyijyisiimme
Monikon illatiivilyijyisiinneMonikon illatiivilyijyisiinsä
AdessiivilyijyiselläAdessiivilyijyiselläni
AdessiivilyijyiselläsiAdessiivilyijyisellämme
AdessiivilyijyisellänneAdessiivilyijyisellään
AdessiivilyijyisellänsäMonikon adessiivilyijyisillä
Monikon adessiivilyijyisilläniMonikon adessiivilyijyisilläsi
Monikon adessiivilyijyisillämmeMonikon adessiivilyijyisillänne
Monikon adessiivilyijyisilläänMonikon adessiivilyijyisillänsä
AblatiivilyijyiseltäAblatiivilyijyiseltäni
AblatiivilyijyiseltäsiAblatiivilyijyiseltämme
AblatiivilyijyiseltänneAblatiivilyijyiseltään
AblatiivilyijyiseltänsäMonikon ablatiivilyijyisiltä
Monikon ablatiivilyijyisiltäniMonikon ablatiivilyijyisiltäsi
Monikon ablatiivilyijyisiltämmeMonikon ablatiivilyijyisiltänne
Monikon ablatiivilyijyisiltäänMonikon ablatiivilyijyisiltänsä
AllatiivilyijyiselleAllatiivilyijyiselleni
AllatiivilyijyisellesiAllatiivilyijyisellemme
AllatiivilyijyisellenneAllatiivilyijyiselleen
AllatiivilyijyisellensäMonikon allatiivilyijyisille
Monikon allatiivilyijyisilleniMonikon allatiivilyijyisillesi
Monikon allatiivilyijyisillemmeMonikon allatiivilyijyisillenne
Monikon allatiivilyijyisilleenMonikon allatiivilyijyisillensä
EssiivilyijyisenäEssiivilyijyisenäni
EssiivilyijyisenäsiEssiivilyijyisenämme
EssiivilyijyisenänneEssiivilyijyisenään
EssiivilyijyisenänsäMonikon essiivilyijyisinä
Monikon essiivilyijyisinäniMonikon essiivilyijyisinäsi
Monikon essiivilyijyisinämmeMonikon essiivilyijyisinänne
Monikon essiivilyijyisinäänMonikon essiivilyijyisinänsä
TranslatiivilyijyiseksiTranslatiivilyijyisekseni
TranslatiivilyijyiseksesiTranslatiivilyijyiseksemme
TranslatiivilyijyiseksenneTranslatiivilyijyisekseen
TranslatiivilyijyiseksensäMonikon translatiivilyijyisiksi
Monikon translatiivilyijyisikseniMonikon translatiivilyijyisiksesi
Monikon translatiivilyijyisiksemmeMonikon translatiivilyijyisiksenne
Monikon translatiivilyijyisikseenMonikon translatiivilyijyisiksensä
Monikon instruktiivilyijyisinAbessiivilyijyisettä
AbessiivilyijyisettäniAbessiivilyijyisettäsi
AbessiivilyijyisettämmeAbessiivilyijyisettänne
AbessiivilyijyisettäänAbessiivilyijyisettänsä
Monikon abessiivilyijyisittäMonikon abessiivilyijyisittäni
Monikon abessiivilyijyisittäsiMonikon abessiivilyijyisittämme
Monikon abessiivilyijyisittänneMonikon abessiivilyijyisittään
Monikon abessiivilyijyisittänsäMonikon komitatiivilyijyisine
Monikon komitatiivilyijyisineniMonikon komitatiivilyijyisinesi
Monikon komitatiivilyijyisinemmeMonikon komitatiivilyijyisinenne
Monikon komitatiivilyijyisineenMonikon komitatiivilyijyisinensä
Monikon akkusatiivilyijyisetMonikon akkusatiivilyijyiseni
Monikon akkusatiivilyijyisesiMonikon akkusatiivilyijyisemme
Monikon akkusatiivilyijyisenneMonikon akkusatiivilyijyisensä
AkkusatiivilyijyiseniAkkusatiivilyijyisesi
AkkusatiivilyijyisemmeAkkusatiivilyijyisenne
Akkusatiivilyijyisensä