| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | eläintiede | ||
| Monikko | hevospaarmat | Genetiivi | hevospaarman |
| Monikon genetiivi | hevospaarmojen | Partitiivi | hevospaarmaa |
| Monikon partitiivi | hevospaarmoja | Inessiivi | hevospaarmassa |
| Monikon inessiivi | hevospaarmoissa | Elatiivi | hevospaarmasta |
| Monikon elatiivi | hevospaarmoista | Illatiivi | hevospaarmaan |
| Monikon illatiivi | hevospaarmoihin | Adessiivi | hevospaarmalla |
| Monikon adessiivi | hevospaarmoilla | Ablatiivi | hevospaarmalta |
| Monikon ablatiivi | hevospaarmoilta | Allatiivi | hevospaarmalle |
| Monikon allatiivi | hevospaarmoille | Essiivi | hevospaarmana |
| Monikon essiivi | hevospaarmoina | Translatiivi | hevospaarmaksi |
| Monikon translatiivi | hevospaarmoiksi | Monikon instruktiivi | hevospaarmoin |
| Abessiivi | hevospaarmatta | Monikon abessiivi | hevospaarmoitta |
| Monikon akkusatiivi | hevospaarmat |