| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lyhenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lyhenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lyhenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lyhenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lyhenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lyhenevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lyhenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lyhenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lyheni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lyhenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lyhenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lyhenivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lyhenisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lyhene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lyhetköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lyhetkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lyhetkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lyhetkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lyhennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lyhennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lyhennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lyhennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lyhennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lyhennevät | | |