| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ratsaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ratsaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ratsaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ratsaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ratsaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ratsaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ratsasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ratsaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ratsaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ratsatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ratsatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ratsatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ratsatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ratsannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ratsannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ratsannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ratsannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ratsannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ratsannevat | | |