| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | slangi | ||
| 5. | |||
| Monikko | ratsiat | Genetiivi | ratsian |
| Monikon genetiivi | ratsioiden | Monikon genetiivi | ratsioitten |
| Partitiivi | ratsiaa | Monikon partitiivi | ratsioita |
| Inessiivi | ratsiassa | Monikon inessiivi | ratsioissa |
| Elatiivi | ratsiasta | Monikon elatiivi | ratsioista |
| Illatiivi | ratsiaan | Monikon illatiivi | ratsioihin |
| Adessiivi | ratsialla | Monikon adessiivi | ratsioilla |
| Ablatiivi | ratsialta | Monikon ablatiivi | ratsioilta |
| Allatiivi | ratsialle | Monikon allatiivi | ratsioille |
| Essiivi | ratsiana | Monikon essiivi | ratsioina |
| Translatiivi | ratsiaksi | Monikon translatiivi | ratsioiksi |
| Monikon instruktiivi | ratsioin | Abessiivi | ratsiatta |
| Monikon abessiivi | ratsioitta | Monikon akkusatiivi | ratsiat |