| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lameet | Genetiivi | lameen |
| Monikon genetiivi | lameiden | Monikon genetiivi | lameitten |
| Partitiivi | lameeta | Monikon partitiivi | lameita |
| Inessiivi | lameessa | Monikon inessiivi | lameissa |
| Elatiivi | lameesta | Monikon elatiivi | lameista |
| Illatiivi | lameehen | Illatiivi | lameeseen |
| Monikon illatiivi | lameihin | Monikon illatiivi | lameisiin |
| Adessiivi | lameella | Monikon adessiivi | lameilla |
| Ablatiivi | lameelta | Monikon ablatiivi | lameilta |
| Allatiivi | lameelle | Monikon allatiivi | lameille |
| Essiivi | lameena | Monikon essiivi | lameina |
| Translatiivi | lameeksi | Monikon translatiivi | lameiksi |
| Monikon instruktiivi | lamein | Abessiivi | lameetta |
| Monikon abessiivi | lameitta | Monikon akkusatiivi | lameet |