| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | laki | |
| 2. | laki | |
| 3. | laki, historiallinen | |
| Monikko | laamannit | Genetiivi | laamannin |
| Monikon genetiivi | laamannien | Partitiivi | laamannia |
| Monikon partitiivi | laamanneja | Inessiivi | laamannissa |
| Monikon inessiivi | laamanneissa | Elatiivi | laamannista |
| Monikon elatiivi | laamanneista | Illatiivi | laamanniin |
| Monikon illatiivi | laamanneihin | Adessiivi | laamannilla |
| Monikon adessiivi | laamanneilla | Ablatiivi | laamannilta |
| Monikon ablatiivi | laamanneilta | Allatiivi | laamannille |
| Monikon allatiivi | laamanneille | Essiivi | laamannina |
| Monikon essiivi | laamanneina | Translatiivi | laamanniksi |
| Monikon translatiivi | laamanneiksi | Monikon instruktiivi | laamannein |
| Abessiivi | laamannitta | Monikon abessiivi | laamanneitta |
| Monikon akkusatiivi | laamannit |