Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
1.
small
UK
US
2.
few
US
UK
Taivutusmuodot
Monikko
harvalukuiset
Monikko
harvalukuiseni
Monikko
harvalukuisesi
Monikko
harvalukuisemme
Monikko
harvalukuisenne
Monikko
harvalukuisensa
Genetiivi
harvalukuisen
Genetiivi
harvalukuiseni
Genetiivi
harvalukuisesi
Genetiivi
harvalukuisemme
Genetiivi
harvalukuisenne
Genetiivi
harvalukuisensa
Monikon genetiivi
harvalukuisten
Monikon genetiivi
harvalukuisien
Monikon genetiivi
harvalukuisteni
Monikon genetiivi
harvalukuisieni
Monikon genetiivi
harvalukuistesi
Monikon genetiivi
harvalukuisiesi
Monikon genetiivi
harvalukuistemme
Monikon genetiivi
harvalukuisiemme
Monikon genetiivi
harvalukuistenne
Monikon genetiivi
harvalukuisienne
Monikon genetiivi
harvalukuistensa
Monikon genetiivi
harvalukuisiensa
Partitiivi
harvalukuista
Partitiivi
harvalukuistani
Partitiivi
harvalukuistasi
Partitiivi
harvalukuistamme
Partitiivi
harvalukuistanne
Partitiivi
harvalukuistaan
Partitiivi
harvalukuistansa
Monikon partitiivi
harvalukuisia
Monikon partitiivi
harvalukuisiani
Monikon partitiivi
harvalukuisiasi
Monikon partitiivi
harvalukuisiamme
Monikon partitiivi
harvalukuisianne
Monikon partitiivi
harvalukuisiaan
Monikon partitiivi
harvalukuisiansa
Inessiivi
harvalukuisessa
Inessiivi
harvalukuisessani
Inessiivi
harvalukuisessasi
Inessiivi
harvalukuisessamme
Inessiivi
harvalukuisessanne
Inessiivi
harvalukuisessaan
Inessiivi
harvalukuisessansa
Monikon inessiivi
harvalukuisissa
Monikon inessiivi
harvalukuisissani
Monikon inessiivi
harvalukuisissasi
Monikon inessiivi
harvalukuisissamme
Monikon inessiivi
harvalukuisissanne
Monikon inessiivi
harvalukuisissaan
Monikon inessiivi
harvalukuisissansa
Elatiivi
harvalukuisesta
Elatiivi
harvalukuisestani
Elatiivi
harvalukuisestasi
Elatiivi
harvalukuisestamme
Elatiivi
harvalukuisestanne
Elatiivi
harvalukuisestaan
Elatiivi
harvalukuisestansa
Monikon elatiivi
harvalukuisista
Monikon elatiivi
harvalukuisistani
Monikon elatiivi
harvalukuisistasi
Monikon elatiivi
harvalukuisistamme
Monikon elatiivi
harvalukuisistanne
Monikon elatiivi
harvalukuisistaan
Monikon elatiivi
harvalukuisistansa
Illatiivi
harvalukuiseen
Illatiivi
harvalukuiseeni
Illatiivi
harvalukuiseesi
Illatiivi
harvalukuiseemme
Illatiivi
harvalukuiseenne
Illatiivi
harvalukuiseensa
Monikon illatiivi
harvalukuisiin
Monikon illatiivi
harvalukuisiini
Monikon illatiivi
harvalukuisiisi
Monikon illatiivi
harvalukuisiimme
Monikon illatiivi
harvalukuisiinne
Monikon illatiivi
harvalukuisiinsa
Adessiivi
harvalukuisella
Adessiivi
harvalukuisellani
Adessiivi
harvalukuisellasi
Adessiivi
harvalukuisellamme
Adessiivi
harvalukuisellanne
Adessiivi
harvalukuisellaan
Adessiivi
harvalukuisellansa
Monikon adessiivi
harvalukuisilla
Monikon adessiivi
harvalukuisillani
Monikon adessiivi
harvalukuisillasi
Monikon adessiivi
harvalukuisillamme
Monikon adessiivi
harvalukuisillanne
Monikon adessiivi
harvalukuisillaan
Monikon adessiivi
harvalukuisillansa
Ablatiivi
harvalukuiselta
Ablatiivi
harvalukuiseltani
Ablatiivi
harvalukuiseltasi
Ablatiivi
harvalukuiseltamme
Ablatiivi
harvalukuiseltanne
Ablatiivi
harvalukuiseltaan
Ablatiivi
harvalukuiseltansa
Monikon ablatiivi
harvalukuisilta
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltani
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltasi
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltamme
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltanne
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltaan
Monikon ablatiivi
harvalukuisiltansa
Allatiivi
harvalukuiselle
Allatiivi
harvalukuiselleni
Allatiivi
harvalukuisellesi
Allatiivi
harvalukuisellemme
Allatiivi
harvalukuisellenne
Allatiivi
harvalukuiselleen
Allatiivi
harvalukuisellensa
Monikon allatiivi
harvalukuisille
Monikon allatiivi
harvalukuisilleni
Monikon allatiivi
harvalukuisillesi
Monikon allatiivi
harvalukuisillemme
Monikon allatiivi
harvalukuisillenne
Monikon allatiivi
harvalukuisilleen
Monikon allatiivi
harvalukuisillensa
Essiivi
harvalukuisena
Essiivi
harvalukuisenani
Essiivi
harvalukuisenasi
Essiivi
harvalukuisenamme
Essiivi
harvalukuisenanne
Essiivi
harvalukuisenaan
Essiivi
harvalukuisenansa
Monikon essiivi
harvalukuisina
Monikon essiivi
harvalukuisinani
Monikon essiivi
harvalukuisinasi
Monikon essiivi
harvalukuisinamme
Monikon essiivi
harvalukuisinanne
Monikon essiivi
harvalukuisinaan
Monikon essiivi
harvalukuisinansa
Translatiivi
harvalukuiseksi
Translatiivi
harvalukuisekseni
Translatiivi
harvalukuiseksesi
Translatiivi
harvalukuiseksemme
Translatiivi
harvalukuiseksenne
Translatiivi
harvalukuisekseen
Translatiivi
harvalukuiseksensa
Monikon translatiivi
harvalukuisiksi
Monikon translatiivi
harvalukuisikseni
Monikon translatiivi
harvalukuisiksesi
Monikon translatiivi
harvalukuisiksemme
Monikon translatiivi
harvalukuisiksenne
Monikon translatiivi
harvalukuisikseen
Monikon translatiivi
harvalukuisiksensa
Monikon instruktiivi
harvalukuisin
Abessiivi
harvalukuisetta
Abessiivi
harvalukuisettani
Abessiivi
harvalukuisettasi
Abessiivi
harvalukuisettamme
Abessiivi
harvalukuisettanne
Abessiivi
harvalukuisettaan
Abessiivi
harvalukuisettansa
Monikon abessiivi
harvalukuisitta
Monikon abessiivi
harvalukuisittani
Monikon abessiivi
harvalukuisittasi
Monikon abessiivi
harvalukuisittamme
Monikon abessiivi
harvalukuisittanne
Monikon abessiivi
harvalukuisittaan
Monikon abessiivi
harvalukuisittansa
Monikon komitatiivi
harvalukuisine
Monikon komitatiivi
harvalukuisineni
Monikon komitatiivi
harvalukuisinesi
Monikon komitatiivi
harvalukuisinemme
Monikon komitatiivi
harvalukuisinenne
Monikon komitatiivi
harvalukuisineen
Monikon komitatiivi
harvalukuisinensa
Monikon akkusatiivi
harvalukuiset
Monikon akkusatiivi
harvalukuiseni
Monikon akkusatiivi
harvalukuisesi
Monikon akkusatiivi
harvalukuisemme
Monikon akkusatiivi
harvalukuisenne
Monikon akkusatiivi
harvalukuisensa
Akkusatiivi
harvalukuiseni
Akkusatiivi
harvalukuisesi
Akkusatiivi
harvalukuisemme
Akkusatiivi
harvalukuisenne
Akkusatiivi
harvalukuisensa