| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | morttelit | Genetiivi | morttelin |
| Monikon genetiivi | morttelien | Monikon genetiivi | mortteleiden |
| Monikon genetiivi | mortteleitten | Partitiivi | morttelia |
| Monikon partitiivi | mortteleita | Monikon partitiivi | mortteleja |
| Inessiivi | morttelissa | Monikon inessiivi | mortteleissa |
| Elatiivi | morttelista | Monikon elatiivi | mortteleista |
| Illatiivi | mortteliin | Monikon illatiivi | mortteleihin |
| Adessiivi | morttelilla | Monikon adessiivi | mortteleilla |
| Ablatiivi | morttelilta | Monikon ablatiivi | mortteleilta |
| Allatiivi | morttelille | Monikon allatiivi | mortteleille |
| Essiivi | morttelina | Monikon essiivi | mortteleina |
| Translatiivi | mortteliksi | Monikon translatiivi | mortteleiksi |
| Monikon instruktiivi | morttelein | Abessiivi | morttelitta |
| Monikon abessiivi | mortteleitta | Monikon akkusatiivi | morttelit |