Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈtiːneˣ/
    • IPA: /ˈtiː.ne/
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka kantaa vasikkaa eli on raskaana (lehmästä)

Taivutusmuodot

MonikkotiineetMonikkotiineeni
MonikkotiineesiMonikkotiineemme
MonikkotiineenneMonikkotiineensä
GenetiivitiineenGenetiivitiineeni
GenetiivitiineesiGenetiivitiineemme
GenetiivitiineenneGenetiivitiineensä
Monikon genetiivitiineidenMonikon genetiivitiineitten
Monikon genetiivitiineideniMonikon genetiivitiineitteni
Monikon genetiivitiineidesiMonikon genetiivitiineittesi
Monikon genetiivitiineidemmeMonikon genetiivitiineittemme
Monikon genetiivitiineidenneMonikon genetiivitiineittenne
Monikon genetiivitiineidensäMonikon genetiivitiineittensä
PartitiivitiinettäPartitiivitiinettäni
PartitiivitiinettäsiPartitiivitiinettämme
PartitiivitiinettännePartitiivitiinettään
PartitiivitiinettänsäMonikon partitiivitiineitä
Monikon partitiivitiineitäniMonikon partitiivitiineitäsi
Monikon partitiivitiineitämmeMonikon partitiivitiineitänne
Monikon partitiivitiineitäänMonikon partitiivitiineitänsä
InessiivitiineessäInessiivitiineessäni
InessiivitiineessäsiInessiivitiineessämme
InessiivitiineessänneInessiivitiineessään
InessiivitiineessänsäMonikon inessiivitiineissä
Monikon inessiivitiineissäniMonikon inessiivitiineissäsi
Monikon inessiivitiineissämmeMonikon inessiivitiineissänne
Monikon inessiivitiineissäänMonikon inessiivitiineissänsä
ElatiivitiineestäElatiivitiineestäni
ElatiivitiineestäsiElatiivitiineestämme
ElatiivitiineestänneElatiivitiineestään
ElatiivitiineestänsäMonikon elatiivitiineistä
Monikon elatiivitiineistäniMonikon elatiivitiineistäsi
Monikon elatiivitiineistämmeMonikon elatiivitiineistänne
Monikon elatiivitiineistäänMonikon elatiivitiineistänsä
IllatiivitiineeseenIllatiivitiineeseeni
IllatiivitiineeseesiIllatiivitiineeseemme
IllatiivitiineeseenneIllatiivitiineeseensä
Monikon illatiivitiineihinMonikon illatiivitiineisiin
Monikon illatiivitiineisiiniMonikon illatiivitiineihini
Monikon illatiivitiineisiisiMonikon illatiivitiineihisi
Monikon illatiivitiineisiimmeMonikon illatiivitiineihimme
Monikon illatiivitiineisiinneMonikon illatiivitiineihinne
Monikon illatiivitiineisiinsäMonikon illatiivitiineihinsä
AdessiivitiineelläAdessiivitiineelläni
AdessiivitiineelläsiAdessiivitiineellämme
AdessiivitiineellänneAdessiivitiineellään
AdessiivitiineellänsäMonikon adessiivitiineillä
Monikon adessiivitiineilläniMonikon adessiivitiineilläsi
Monikon adessiivitiineillämmeMonikon adessiivitiineillänne
Monikon adessiivitiineilläänMonikon adessiivitiineillänsä
AblatiivitiineeltäAblatiivitiineeltäni
AblatiivitiineeltäsiAblatiivitiineeltämme
AblatiivitiineeltänneAblatiivitiineeltään
AblatiivitiineeltänsäMonikon ablatiivitiineiltä
Monikon ablatiivitiineiltäniMonikon ablatiivitiineiltäsi
Monikon ablatiivitiineiltämmeMonikon ablatiivitiineiltänne
Monikon ablatiivitiineiltäänMonikon ablatiivitiineiltänsä
AllatiivitiineelleAllatiivitiineelleni
AllatiivitiineellesiAllatiivitiineellemme
AllatiivitiineellenneAllatiivitiineelleen
AllatiivitiineellensäMonikon allatiivitiineille
Monikon allatiivitiineilleniMonikon allatiivitiineillesi
Monikon allatiivitiineillemmeMonikon allatiivitiineillenne
Monikon allatiivitiineilleenMonikon allatiivitiineillensä
EssiivitiineenäEssiivitiineenäni
EssiivitiineenäsiEssiivitiineenämme
EssiivitiineenänneEssiivitiineenään
EssiivitiineenänsäMonikon essiivitiineinä
Monikon essiivitiineinäniMonikon essiivitiineinäsi
Monikon essiivitiineinämmeMonikon essiivitiineinänne
Monikon essiivitiineinäänMonikon essiivitiineinänsä
TranslatiivitiineeksiTranslatiivitiineekseni
TranslatiivitiineeksesiTranslatiivitiineeksemme
TranslatiivitiineeksenneTranslatiivitiineekseen
TranslatiivitiineeksensäMonikon translatiivitiineiksi
Monikon translatiivitiineikseniMonikon translatiivitiineiksesi
Monikon translatiivitiineiksemmeMonikon translatiivitiineiksenne
Monikon translatiivitiineikseenMonikon translatiivitiineiksensä
Monikon instruktiivitiineinAbessiivitiineettä
AbessiivitiineettäniAbessiivitiineettäsi
AbessiivitiineettämmeAbessiivitiineettänne
AbessiivitiineettäänAbessiivitiineettänsä
Monikon abessiivitiineittäMonikon abessiivitiineittäni
Monikon abessiivitiineittäsiMonikon abessiivitiineittämme
Monikon abessiivitiineittänneMonikon abessiivitiineittään
Monikon abessiivitiineittänsäMonikon komitatiivitiineine
Monikon komitatiivitiineineniMonikon komitatiivitiineinesi
Monikon komitatiivitiineinemmeMonikon komitatiivitiineinenne
Monikon komitatiivitiineineenMonikon komitatiivitiineinensä
KomparatiivitiineempiSuperlatiivitiinein
Monikon akkusatiivitiineetMonikon akkusatiivitiineeni
Monikon akkusatiivitiineesiMonikon akkusatiivitiineemme
Monikon akkusatiivitiineenneMonikon akkusatiivitiineensä
AkkusatiivitiineeniAkkusatiivitiineesi
AkkusatiivitiineemmeAkkusatiivitiineenne
Akkusatiivitiineensä

Luokat