| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tiineet | Monikko | tiineeni |
| Monikko | tiineesi | Monikko | tiineemme |
| Monikko | tiineenne | Monikko | tiineensä |
| Genetiivi | tiineen | Genetiivi | tiineeni |
| Genetiivi | tiineesi | Genetiivi | tiineemme |
| Genetiivi | tiineenne | Genetiivi | tiineensä |
| Monikon genetiivi | tiineiden | Monikon genetiivi | tiineitten |
| Monikon genetiivi | tiineideni | Monikon genetiivi | tiineitteni |
| Monikon genetiivi | tiineidesi | Monikon genetiivi | tiineittesi |
| Monikon genetiivi | tiineidemme | Monikon genetiivi | tiineittemme |
| Monikon genetiivi | tiineidenne | Monikon genetiivi | tiineittenne |
| Monikon genetiivi | tiineidensä | Monikon genetiivi | tiineittensä |
| Partitiivi | tiinettä | Partitiivi | tiinettäni |
| Partitiivi | tiinettäsi | Partitiivi | tiinettämme |
| Partitiivi | tiinettänne | Partitiivi | tiinettään |
| Partitiivi | tiinettänsä | Monikon partitiivi | tiineitä |
| Monikon partitiivi | tiineitäni | Monikon partitiivi | tiineitäsi |
| Monikon partitiivi | tiineitämme | Monikon partitiivi | tiineitänne |
| Monikon partitiivi | tiineitään | Monikon partitiivi | tiineitänsä |
| Inessiivi | tiineessä | Inessiivi | tiineessäni |
| Inessiivi | tiineessäsi | Inessiivi | tiineessämme |
| Inessiivi | tiineessänne | Inessiivi | tiineessään |
| Inessiivi | tiineessänsä | Monikon inessiivi | tiineissä |
| Monikon inessiivi | tiineissäni | Monikon inessiivi | tiineissäsi |
| Monikon inessiivi | tiineissämme | Monikon inessiivi | tiineissänne |
| Monikon inessiivi | tiineissään | Monikon inessiivi | tiineissänsä |
| Elatiivi | tiineestä | Elatiivi | tiineestäni |
| Elatiivi | tiineestäsi | Elatiivi | tiineestämme |
| Elatiivi | tiineestänne | Elatiivi | tiineestään |
| Elatiivi | tiineestänsä | Monikon elatiivi | tiineistä |
| Monikon elatiivi | tiineistäni | Monikon elatiivi | tiineistäsi |
| Monikon elatiivi | tiineistämme | Monikon elatiivi | tiineistänne |
| Monikon elatiivi | tiineistään | Monikon elatiivi | tiineistänsä |
| Illatiivi | tiineeseen | Illatiivi | tiineeseeni |
| Illatiivi | tiineeseesi | Illatiivi | tiineeseemme |
| Illatiivi | tiineeseenne | Illatiivi | tiineeseensä |
| Monikon illatiivi | tiineihin | Monikon illatiivi | tiineisiin |
| Monikon illatiivi | tiineisiini | Monikon illatiivi | tiineihini |
| Monikon illatiivi | tiineisiisi | Monikon illatiivi | tiineihisi |
| Monikon illatiivi | tiineisiimme | Monikon illatiivi | tiineihimme |
| Monikon illatiivi | tiineisiinne | Monikon illatiivi | tiineihinne |
| Monikon illatiivi | tiineisiinsä | Monikon illatiivi | tiineihinsä |
| Adessiivi | tiineellä | Adessiivi | tiineelläni |
| Adessiivi | tiineelläsi | Adessiivi | tiineellämme |
| Adessiivi | tiineellänne | Adessiivi | tiineellään |
| Adessiivi | tiineellänsä | Monikon adessiivi | tiineillä |
| Monikon adessiivi | tiineilläni | Monikon adessiivi | tiineilläsi |
| Monikon adessiivi | tiineillämme | Monikon adessiivi | tiineillänne |
| Monikon adessiivi | tiineillään | Monikon adessiivi | tiineillänsä |
| Ablatiivi | tiineeltä | Ablatiivi | tiineeltäni |
| Ablatiivi | tiineeltäsi | Ablatiivi | tiineeltämme |
| Ablatiivi | tiineeltänne | Ablatiivi | tiineeltään |
| Ablatiivi | tiineeltänsä | Monikon ablatiivi | tiineiltä |
| Monikon ablatiivi | tiineiltäni | Monikon ablatiivi | tiineiltäsi |
| Monikon ablatiivi | tiineiltämme | Monikon ablatiivi | tiineiltänne |
| Monikon ablatiivi | tiineiltään | Monikon ablatiivi | tiineiltänsä |
| Allatiivi | tiineelle | Allatiivi | tiineelleni |
| Allatiivi | tiineellesi | Allatiivi | tiineellemme |
| Allatiivi | tiineellenne | Allatiivi | tiineelleen |
| Allatiivi | tiineellensä | Monikon allatiivi | tiineille |
| Monikon allatiivi | tiineilleni | Monikon allatiivi | tiineillesi |
| Monikon allatiivi | tiineillemme | Monikon allatiivi | tiineillenne |
| Monikon allatiivi | tiineilleen | Monikon allatiivi | tiineillensä |
| Essiivi | tiineenä | Essiivi | tiineenäni |
| Essiivi | tiineenäsi | Essiivi | tiineenämme |
| Essiivi | tiineenänne | Essiivi | tiineenään |
| Essiivi | tiineenänsä | Monikon essiivi | tiineinä |
| Monikon essiivi | tiineinäni | Monikon essiivi | tiineinäsi |
| Monikon essiivi | tiineinämme | Monikon essiivi | tiineinänne |
| Monikon essiivi | tiineinään | Monikon essiivi | tiineinänsä |
| Translatiivi | tiineeksi | Translatiivi | tiineekseni |
| Translatiivi | tiineeksesi | Translatiivi | tiineeksemme |
| Translatiivi | tiineeksenne | Translatiivi | tiineekseen |
| Translatiivi | tiineeksensä | Monikon translatiivi | tiineiksi |
| Monikon translatiivi | tiineikseni | Monikon translatiivi | tiineiksesi |
| Monikon translatiivi | tiineiksemme | Monikon translatiivi | tiineiksenne |
| Monikon translatiivi | tiineikseen | Monikon translatiivi | tiineiksensä |
| Monikon instruktiivi | tiinein | Abessiivi | tiineettä |
| Abessiivi | tiineettäni | Abessiivi | tiineettäsi |
| Abessiivi | tiineettämme | Abessiivi | tiineettänne |
| Abessiivi | tiineettään | Abessiivi | tiineettänsä |
| Monikon abessiivi | tiineittä | Monikon abessiivi | tiineittäni |
| Monikon abessiivi | tiineittäsi | Monikon abessiivi | tiineittämme |
| Monikon abessiivi | tiineittänne | Monikon abessiivi | tiineittään |
| Monikon abessiivi | tiineittänsä | Monikon komitatiivi | tiineine |
| Monikon komitatiivi | tiineineni | Monikon komitatiivi | tiineinesi |
| Monikon komitatiivi | tiineinemme | Monikon komitatiivi | tiineinenne |
| Monikon komitatiivi | tiineineen | Monikon komitatiivi | tiineinensä |
| Komparatiivi | tiineempi | Superlatiivi | tiinein |
| Monikon akkusatiivi | tiineet | Monikon akkusatiivi | tiineeni |
| Monikon akkusatiivi | tiineesi | Monikon akkusatiivi | tiineemme |
| Monikon akkusatiivi | tiineenne | Monikon akkusatiivi | tiineensä |
| Akkusatiivi | tiineeni | Akkusatiivi | tiineesi |
| Akkusatiivi | tiineemme | Akkusatiivi | tiineenne |
| Akkusatiivi | tiineensä |