| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haupitsit | Genetiivi | haupitsin |
| Monikon genetiivi | haupitsien | Partitiivi | haupitsia |
| Monikon partitiivi | haupitseja | Inessiivi | haupitsissa |
| Monikon inessiivi | haupitseissa | Elatiivi | haupitsista |
| Monikon elatiivi | haupitseista | Illatiivi | haupitsiin |
| Monikon illatiivi | haupitseihin | Adessiivi | haupitsilla |
| Monikon adessiivi | haupitseilla | Ablatiivi | haupitsilta |
| Monikon ablatiivi | haupitseilta | Allatiivi | haupitsille |
| Monikon allatiivi | haupitseille | Essiivi | haupitsina |
| Monikon essiivi | haupitseina | Translatiivi | haupitsiksi |
| Monikon translatiivi | haupitseiksi | Monikon instruktiivi | haupitsein |
| Abessiivi | haupitsitta | Monikon abessiivi | haupitseitta |
| Monikon akkusatiivi | haupitsit |