| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahriinnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tahriinnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahriintuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tahriinnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tahriinnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tahriintuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriinnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriinnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriintui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriinnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriinnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tahriintuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tahriintuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tahriinnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahriintukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tahriintukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tahriintukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tahriintukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tahriintunevat |