| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | hylkeennahkat | Genetiivi | hylkeennahkan |
| Monikon genetiivi | hylkeennahkojen | Partitiivi | hylkeennahkaa |
| Monikon partitiivi | hylkeennahkoja | Inessiivi | hylkeennahkassa |
| Monikon inessiivi | hylkeennahkoissa | Elatiivi | hylkeennahkasta |
| Monikon elatiivi | hylkeennahkoista | Illatiivi | hylkeennahkaan |
| Monikon illatiivi | hylkeennahkoihin | Adessiivi | hylkeennahkalla |
| Monikon adessiivi | hylkeennahkoilla | Ablatiivi | hylkeennahkalta |
| Monikon ablatiivi | hylkeennahkoilta | Allatiivi | hylkeennahkalle |
| Monikon allatiivi | hylkeennahkoille | Essiivi | hylkeennahkana |
| Monikon essiivi | hylkeennahkoina | Translatiivi | hylkeennahkaksi |
| Monikon translatiivi | hylkeennahkoiksi | Monikon instruktiivi | hylkeennahkoin |
| Abessiivi | hylkeennahkatta | Monikon abessiivi | hylkeennahkoitta |
| Monikon akkusatiivi | hylkeennahkat |