| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | maskeeraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | maskeerasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | maskeeraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | maskeeraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maskeeratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | maskeeratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | maskeeratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | maskeeratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | maskeerannevat | | |