| Käännös | |
|---|---|
| 1. | materno {m} |
| Monikko | äidilliset | Monikko | äidilliseni |
| Monikko | äidillisesi | Monikko | äidillisemme |
| Monikko | äidillisenne | Monikko | äidillisensä |
| Genetiivi | äidillisen | Genetiivi | äidilliseni |
| Genetiivi | äidillisesi | Genetiivi | äidillisemme |
| Genetiivi | äidillisenne | Genetiivi | äidillisensä |
| Monikon genetiivi | äidillisten | Monikon genetiivi | äidillisien |
| Monikon genetiivi | äidillisteni | Monikon genetiivi | äidillisieni |
| Monikon genetiivi | äidillistesi | Monikon genetiivi | äidillisiesi |
| Monikon genetiivi | äidillistemme | Monikon genetiivi | äidillisiemme |
| Monikon genetiivi | äidillistenne | Monikon genetiivi | äidillisienne |
| Monikon genetiivi | äidillistensä | Monikon genetiivi | äidillisiensä |
| Partitiivi | äidillistä | Partitiivi | äidillistäni |
| Partitiivi | äidillistäsi | Partitiivi | äidillistämme |
| Partitiivi | äidillistänne | Partitiivi | äidillistään |
| Partitiivi | äidillistänsä | Monikon partitiivi | äidillisiä |
| Monikon partitiivi | äidillisiäni | Monikon partitiivi | äidillisiäsi |
| Monikon partitiivi | äidillisiämme | Monikon partitiivi | äidillisiänne |
| Monikon partitiivi | äidillisiään | Monikon partitiivi | äidillisiänsä |
| Inessiivi | äidillisessä | Inessiivi | äidillisessäni |
| Inessiivi | äidillisessäsi | Inessiivi | äidillisessämme |
| Inessiivi | äidillisessänne | Inessiivi | äidillisessään |
| Inessiivi | äidillisessänsä | Monikon inessiivi | äidillisissä |
| Monikon inessiivi | äidillisissäni | Monikon inessiivi | äidillisissäsi |
| Monikon inessiivi | äidillisissämme | Monikon inessiivi | äidillisissänne |
| Monikon inessiivi | äidillisissään | Monikon inessiivi | äidillisissänsä |
| Elatiivi | äidillisestä | Elatiivi | äidillisestäni |
| Elatiivi | äidillisestäsi | Elatiivi | äidillisestämme |
| Elatiivi | äidillisestänne | Elatiivi | äidillisestään |
| Elatiivi | äidillisestänsä | Monikon elatiivi | äidillisistä |
| Monikon elatiivi | äidillisistäni | Monikon elatiivi | äidillisistäsi |
| Monikon elatiivi | äidillisistämme | Monikon elatiivi | äidillisistänne |
| Monikon elatiivi | äidillisistään | Monikon elatiivi | äidillisistänsä |
| Illatiivi | äidilliseen | Illatiivi | äidilliseeni |
| Illatiivi | äidilliseesi | Illatiivi | äidilliseemme |
| Illatiivi | äidilliseenne | Illatiivi | äidilliseensä |
| Monikon illatiivi | äidillisiin | Monikon illatiivi | äidillisiini |
| Monikon illatiivi | äidillisiisi | Monikon illatiivi | äidillisiimme |
| Monikon illatiivi | äidillisiinne | Monikon illatiivi | äidillisiinsä |
| Adessiivi | äidillisellä | Adessiivi | äidilliselläni |
| Adessiivi | äidilliselläsi | Adessiivi | äidillisellämme |
| Adessiivi | äidillisellänne | Adessiivi | äidillisellään |
| Adessiivi | äidillisellänsä | Monikon adessiivi | äidillisillä |
| Monikon adessiivi | äidillisilläni | Monikon adessiivi | äidillisilläsi |
| Monikon adessiivi | äidillisillämme | Monikon adessiivi | äidillisillänne |
| Monikon adessiivi | äidillisillään | Monikon adessiivi | äidillisillänsä |
| Ablatiivi | äidilliseltä | Ablatiivi | äidilliseltäni |
| Ablatiivi | äidilliseltäsi | Ablatiivi | äidilliseltämme |
| Ablatiivi | äidilliseltänne | Ablatiivi | äidilliseltään |
| Ablatiivi | äidilliseltänsä | Monikon ablatiivi | äidillisiltä |
| Monikon ablatiivi | äidillisiltäni | Monikon ablatiivi | äidillisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | äidillisiltämme | Monikon ablatiivi | äidillisiltänne |
| Monikon ablatiivi | äidillisiltään | Monikon ablatiivi | äidillisiltänsä |
| Allatiivi | äidilliselle | Allatiivi | äidilliselleni |
| Allatiivi | äidillisellesi | Allatiivi | äidillisellemme |
| Allatiivi | äidillisellenne | Allatiivi | äidilliselleen |
| Allatiivi | äidillisellensä | Monikon allatiivi | äidillisille |
| Monikon allatiivi | äidillisilleni | Monikon allatiivi | äidillisillesi |
| Monikon allatiivi | äidillisillemme | Monikon allatiivi | äidillisillenne |
| Monikon allatiivi | äidillisilleen | Monikon allatiivi | äidillisillensä |
| Essiivi | äidillisenä | Essiivi | äidillisenäni |
| Essiivi | äidillisenäsi | Essiivi | äidillisenämme |
| Essiivi | äidillisenänne | Essiivi | äidillisenään |
| Essiivi | äidillisenänsä | Monikon essiivi | äidillisinä |
| Monikon essiivi | äidillisinäni | Monikon essiivi | äidillisinäsi |
| Monikon essiivi | äidillisinämme | Monikon essiivi | äidillisinänne |
| Monikon essiivi | äidillisinään | Monikon essiivi | äidillisinänsä |
| Translatiivi | äidilliseksi | Translatiivi | äidillisekseni |
| Translatiivi | äidilliseksesi | Translatiivi | äidilliseksemme |
| Translatiivi | äidilliseksenne | Translatiivi | äidillisekseen |
| Translatiivi | äidilliseksensä | Monikon translatiivi | äidillisiksi |
| Monikon translatiivi | äidillisikseni | Monikon translatiivi | äidillisiksesi |
| Monikon translatiivi | äidillisiksemme | Monikon translatiivi | äidillisiksenne |
| Monikon translatiivi | äidillisikseen | Monikon translatiivi | äidillisiksensä |
| Monikon instruktiivi | äidillisin | Abessiivi | äidillisettä |
| Abessiivi | äidillisettäni | Abessiivi | äidillisettäsi |
| Abessiivi | äidillisettämme | Abessiivi | äidillisettänne |
| Abessiivi | äidillisettään | Abessiivi | äidillisettänsä |
| Monikon abessiivi | äidillisittä | Monikon abessiivi | äidillisittäni |
| Monikon abessiivi | äidillisittäsi | Monikon abessiivi | äidillisittämme |
| Monikon abessiivi | äidillisittänne | Monikon abessiivi | äidillisittään |
| Monikon abessiivi | äidillisittänsä | Monikon komitatiivi | äidillisine |
| Monikon komitatiivi | äidillisineni | Monikon komitatiivi | äidillisinesi |
| Monikon komitatiivi | äidillisinemme | Monikon komitatiivi | äidillisinenne |
| Monikon komitatiivi | äidillisineen | Monikon komitatiivi | äidillisinensä |
| Komparatiivi | äidillisempi | Superlatiivi | äidillisin |
| Monikon akkusatiivi | äidilliset | Monikon akkusatiivi | äidilliseni |
| Monikon akkusatiivi | äidillisesi | Monikon akkusatiivi | äidillisemme |
| Monikon akkusatiivi | äidillisenne | Monikon akkusatiivi | äidillisensä |
| Akkusatiivi | äidilliseni | Akkusatiivi | äidillisesi |
| Akkusatiivi | äidillisemme | Akkusatiivi | äidillisenne |
| Akkusatiivi | äidillisensä |