| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| Monikko | peeaat | Monikko | peeaani |
| Monikko | peeaasi | Monikko | peeaamme |
| Monikko | peeaanne | Monikko | peeaansa |
| Genetiivi | peeaan | Genetiivi | peeaani |
| Genetiivi | peeaasi | Genetiivi | peeaamme |
| Genetiivi | peeaanne | Genetiivi | peeaansa |
| Monikon genetiivi | peeaiden | Monikon genetiivi | peeaitten |
| Monikon genetiivi | peeaideni | Monikon genetiivi | peeaitteni |
| Monikon genetiivi | peeaidesi | Monikon genetiivi | peeaittesi |
| Monikon genetiivi | peeaidemme | Monikon genetiivi | peeaittemme |
| Monikon genetiivi | peeaidenne | Monikon genetiivi | peeaittenne |
| Monikon genetiivi | peeaidensa | Monikon genetiivi | peeaittensa |
| Partitiivi | peeaata | Partitiivi | peeaatani |
| Partitiivi | peeaatasi | Partitiivi | peeaatamme |
| Partitiivi | peeaatanne | Partitiivi | peeaataan |
| Partitiivi | peeaatansa | Monikon partitiivi | peeaita |
| Monikon partitiivi | peeaitani | Monikon partitiivi | peeaitasi |
| Monikon partitiivi | peeaitamme | Monikon partitiivi | peeaitanne |
| Monikon partitiivi | peeaitaan | Monikon partitiivi | peeaitansa |
| Inessiivi | peeaassa | Inessiivi | peeaassani |
| Inessiivi | peeaassasi | Inessiivi | peeaassamme |
| Inessiivi | peeaassanne | Inessiivi | peeaassaan |
| Inessiivi | peeaassansa | Monikon inessiivi | peeaissa |
| Monikon inessiivi | peeaissani | Monikon inessiivi | peeaissasi |
| Monikon inessiivi | peeaissamme | Monikon inessiivi | peeaissanne |
| Monikon inessiivi | peeaissaan | Monikon inessiivi | peeaissansa |
| Elatiivi | peeaasta | Elatiivi | peeaastani |
| Elatiivi | peeaastasi | Elatiivi | peeaastamme |
| Elatiivi | peeaastanne | Elatiivi | peeaastaan |
| Elatiivi | peeaastansa | Monikon elatiivi | peeaista |
| Monikon elatiivi | peeaistani | Monikon elatiivi | peeaistasi |
| Monikon elatiivi | peeaistamme | Monikon elatiivi | peeaistanne |
| Monikon elatiivi | peeaistaan | Monikon elatiivi | peeaistansa |
| Illatiivi | peeaahan | Illatiivi | peeaahani |
| Illatiivi | peeaahasi | Illatiivi | peeaahamme |
| Illatiivi | peeaahanne | Illatiivi | peeaahansa |
| Monikon illatiivi | peeaihin | Monikon illatiivi | peeaihini |
| Monikon illatiivi | peeaihisi | Monikon illatiivi | peeaihimme |
| Monikon illatiivi | peeaihinne | Monikon illatiivi | peeaihinsa |
| Adessiivi | peeaalla | Adessiivi | peeaallani |
| Adessiivi | peeaallasi | Adessiivi | peeaallamme |
| Adessiivi | peeaallanne | Adessiivi | peeaallaan |
| Adessiivi | peeaallansa | Monikon adessiivi | peeailla |
| Monikon adessiivi | peeaillani | Monikon adessiivi | peeaillasi |
| Monikon adessiivi | peeaillamme | Monikon adessiivi | peeaillanne |
| Monikon adessiivi | peeaillaan | Monikon adessiivi | peeaillansa |
| Ablatiivi | peeaalta | Ablatiivi | peeaaltani |
| Ablatiivi | peeaaltasi | Ablatiivi | peeaaltamme |
| Ablatiivi | peeaaltanne | Ablatiivi | peeaaltaan |
| Ablatiivi | peeaaltansa | Monikon ablatiivi | peeailta |
| Monikon ablatiivi | peeailtani | Monikon ablatiivi | peeailtasi |
| Monikon ablatiivi | peeailtamme | Monikon ablatiivi | peeailtanne |
| Monikon ablatiivi | peeailtaan | Monikon ablatiivi | peeailtansa |
| Allatiivi | peeaalle | Allatiivi | peeaalleni |
| Allatiivi | peeaallesi | Allatiivi | peeaallemme |
| Allatiivi | peeaallenne | Allatiivi | peeaalleen |
| Allatiivi | peeaallensa | Monikon allatiivi | peeaille |
| Monikon allatiivi | peeailleni | Monikon allatiivi | peeaillesi |
| Monikon allatiivi | peeaillemme | Monikon allatiivi | peeaillenne |
| Monikon allatiivi | peeailleen | Monikon allatiivi | peeaillensa |
| Essiivi | peeaana | Essiivi | peeaanani |
| Essiivi | peeaanasi | Essiivi | peeaanamme |
| Essiivi | peeaananne | Essiivi | peeaanaan |
| Essiivi | peeaanansa | Monikon essiivi | peeaina |
| Monikon essiivi | peeainani | Monikon essiivi | peeainasi |
| Monikon essiivi | peeainamme | Monikon essiivi | peeainanne |
| Monikon essiivi | peeainaan | Monikon essiivi | peeainansa |
| Translatiivi | peeaaksi | Translatiivi | peeaakseni |
| Translatiivi | peeaaksesi | Translatiivi | peeaaksemme |
| Translatiivi | peeaaksenne | Translatiivi | peeaakseen |
| Translatiivi | peeaaksensa | Monikon translatiivi | peeaiksi |
| Monikon translatiivi | peeaikseni | Monikon translatiivi | peeaiksesi |
| Monikon translatiivi | peeaiksemme | Monikon translatiivi | peeaiksenne |
| Monikon translatiivi | peeaikseen | Monikon translatiivi | peeaiksensa |
| Monikon instruktiivi | peeain | Abessiivi | peeaatta |
| Abessiivi | peeaattani | Abessiivi | peeaattasi |
| Abessiivi | peeaattamme | Abessiivi | peeaattanne |
| Abessiivi | peeaattaan | Abessiivi | peeaattansa |
| Monikon abessiivi | peeaitta | Monikon abessiivi | peeaittani |
| Monikon abessiivi | peeaittasi | Monikon abessiivi | peeaittamme |
| Monikon abessiivi | peeaittanne | Monikon abessiivi | peeaittaan |
| Monikon abessiivi | peeaittansa | Monikon komitatiivi | peeaine |
| Monikon komitatiivi | peeaineni | Monikon komitatiivi | peeainesi |
| Monikon komitatiivi | peeainemme | Monikon komitatiivi | peeainenne |
| Monikon komitatiivi | peeaineen | Monikon komitatiivi | peeainensa |
| Monikon akkusatiivi | peeaat | Monikon akkusatiivi | peeaani |
| Monikon akkusatiivi | peeaasi | Monikon akkusatiivi | peeaamme |
| Monikon akkusatiivi | peeaanne | Monikon akkusatiivi | peeaansa |
| Akkusatiivi | peeaani | Akkusatiivi | peeaasi |
| Akkusatiivi | peeaamme | Akkusatiivi | peeaanne |
| Akkusatiivi | peeaansa |