| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | läst |
| Monikko | lästit | Genetiivi | lästin |
| Monikon genetiivi | lästien | Partitiivi | lästiä |
| Monikon partitiivi | lästejä | Inessiivi | lästissä |
| Monikon inessiivi | lästeissä | Elatiivi | lästistä |
| Monikon elatiivi | lästeistä | Illatiivi | lästiin |
| Monikon illatiivi | lästeihin | Adessiivi | lästillä |
| Monikon adessiivi | lästeillä | Ablatiivi | lästiltä |
| Monikon ablatiivi | lästeiltä | Allatiivi | lästille |
| Monikon allatiivi | lästeille | Essiivi | lästinä |
| Monikon essiivi | lästeinä | Translatiivi | lästiksi |
| Monikon translatiivi | lästeiksi | Monikon instruktiivi | lästein |
| Abessiivi | lästittä | Monikon abessiivi | lästeittä |
| Monikon akkusatiivi | lästit |