| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | magbesvär |
| Monikko | mahavaivat | Genetiivi | mahavaivan |
| Monikon genetiivi | mahavaivojen | Partitiivi | mahavaivaa |
| Monikon partitiivi | mahavaivoja | Inessiivi | mahavaivassa |
| Monikon inessiivi | mahavaivoissa | Elatiivi | mahavaivasta |
| Monikon elatiivi | mahavaivoista | Illatiivi | mahavaivaan |
| Monikon illatiivi | mahavaivoihin | Adessiivi | mahavaivalla |
| Monikon adessiivi | mahavaivoilla | Ablatiivi | mahavaivalta |
| Monikon ablatiivi | mahavaivoilta | Allatiivi | mahavaivalle |
| Monikon allatiivi | mahavaivoille | Essiivi | mahavaivana |
| Monikon essiivi | mahavaivoina | Translatiivi | mahavaivaksi |
| Monikon translatiivi | mahavaivoiksi | Monikon instruktiivi | mahavaivoin |
| Abessiivi | mahavaivatta | Monikon abessiivi | mahavaivoitta |
| Monikon akkusatiivi | mahavaivat |