| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | imijät | Genetiivi | imijän |
| Monikon genetiivi | imijöiden | Monikon genetiivi | imijöitten |
| Partitiivi | imijää | Monikon partitiivi | imijöitä |
| Inessiivi | imijässä | Monikon inessiivi | imijöissä |
| Elatiivi | imijästä | Monikon elatiivi | imijöistä |
| Illatiivi | imijään | Monikon illatiivi | imijöihin |
| Adessiivi | imijällä | Monikon adessiivi | imijöillä |
| Ablatiivi | imijältä | Monikon ablatiivi | imijöiltä |
| Allatiivi | imijälle | Monikon allatiivi | imijöille |
| Essiivi | imijänä | Monikon essiivi | imijöinä |
| Translatiivi | imijäksi | Monikon translatiivi | imijöiksi |
| Monikon instruktiivi | imijöin | Abessiivi | imijättä |
| Monikon abessiivi | imijöittä | Monikon akkusatiivi | imijät |