| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| turkki | racif |
| Monikko | vilunväristykset | Genetiivi | vilunväristyksen |
| Monikon genetiivi | vilunväristysten | Monikon genetiivi | vilunväristyksien |
| Partitiivi | vilunväristystä | Monikon partitiivi | vilunväristyksiä |
| Inessiivi | vilunväristyksessä | Monikon inessiivi | vilunväristyksissä |
| Elatiivi | vilunväristyksestä | Monikon elatiivi | vilunväristyksistä |
| Illatiivi | vilunväristykseen | Monikon illatiivi | vilunväristyksiin |
| Adessiivi | vilunväristyksellä | Monikon adessiivi | vilunväristyksillä |
| Ablatiivi | vilunväristykseltä | Monikon ablatiivi | vilunväristyksiltä |
| Allatiivi | vilunväristykselle | Monikon allatiivi | vilunväristyksille |
| Essiivi | vilunväristyksenä | Monikon essiivi | vilunväristyksinä |
| Translatiivi | vilunväristykseksi | Monikon translatiivi | vilunväristyksiksi |
| Monikon instruktiivi | vilunväristyksin | Abessiivi | vilunväristyksettä |
| Monikon abessiivi | vilunväristyksittä | Monikon akkusatiivi | vilunväristykset |