| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | taatut | Monikko | taattuni |
| Monikko | taattusi | Monikko | taattumme |
| Monikko | taattunne | Monikko | taattunsa |
| Genetiivi | taatun | Genetiivi | taattuni |
| Genetiivi | taattusi | Genetiivi | taattumme |
| Genetiivi | taattunne | Genetiivi | taattunsa |
| Monikon genetiivi | taattujen | Monikon genetiivi | taattujeni |
| Monikon genetiivi | taattujesi | Monikon genetiivi | taattujemme |
| Monikon genetiivi | taattujenne | Monikon genetiivi | taattujensa |
| Partitiivi | taattua | Partitiivi | taattuani |
| Partitiivi | taattuasi | Partitiivi | taattuamme |
| Partitiivi | taattuanne | Partitiivi | taattuaan |
| Partitiivi | taattuansa | Monikon partitiivi | taattuja |
| Monikon partitiivi | taattujani | Monikon partitiivi | taattujasi |
| Monikon partitiivi | taattujamme | Monikon partitiivi | taattujanne |
| Monikon partitiivi | taattujaan | Monikon partitiivi | taattujansa |
| Inessiivi | taatussa | Inessiivi | taatussani |
| Inessiivi | taatussasi | Inessiivi | taatussamme |
| Inessiivi | taatussanne | Inessiivi | taatussaan |
| Inessiivi | taatussansa | Monikon inessiivi | taatuissa |
| Monikon inessiivi | taatuissani | Monikon inessiivi | taatuissasi |
| Monikon inessiivi | taatuissamme | Monikon inessiivi | taatuissanne |
| Monikon inessiivi | taatuissaan | Monikon inessiivi | taatuissansa |
| Elatiivi | taatusta | Elatiivi | taatustani |
| Elatiivi | taatustasi | Elatiivi | taatustamme |
| Elatiivi | taatustanne | Elatiivi | taatustaan |
| Elatiivi | taatustansa | Monikon elatiivi | taatuista |
| Monikon elatiivi | taatuistani | Monikon elatiivi | taatuistasi |
| Monikon elatiivi | taatuistamme | Monikon elatiivi | taatuistanne |
| Monikon elatiivi | taatuistaan | Monikon elatiivi | taatuistansa |
| Illatiivi | taattuun | Illatiivi | taattuuni |
| Illatiivi | taattuusi | Illatiivi | taattuumme |
| Illatiivi | taattuunne | Illatiivi | taattuunsa |
| Monikon illatiivi | taattuihin | Monikon illatiivi | taattuihini |
| Monikon illatiivi | taattuihisi | Monikon illatiivi | taattuihimme |
| Monikon illatiivi | taattuihinne | Monikon illatiivi | taattuihinsa |
| Adessiivi | taatulla | Adessiivi | taatullani |
| Adessiivi | taatullasi | Adessiivi | taatullamme |
| Adessiivi | taatullanne | Adessiivi | taatullaan |
| Adessiivi | taatullansa | Monikon adessiivi | taatuilla |
| Monikon adessiivi | taatuillani | Monikon adessiivi | taatuillasi |
| Monikon adessiivi | taatuillamme | Monikon adessiivi | taatuillanne |
| Monikon adessiivi | taatuillaan | Monikon adessiivi | taatuillansa |
| Ablatiivi | taatulta | Ablatiivi | taatultani |
| Ablatiivi | taatultasi | Ablatiivi | taatultamme |
| Ablatiivi | taatultanne | Ablatiivi | taatultaan |
| Ablatiivi | taatultansa | Monikon ablatiivi | taatuilta |
| Monikon ablatiivi | taatuiltani | Monikon ablatiivi | taatuiltasi |
| Monikon ablatiivi | taatuiltamme | Monikon ablatiivi | taatuiltanne |
| Monikon ablatiivi | taatuiltaan | Monikon ablatiivi | taatuiltansa |
| Allatiivi | taatulle | Allatiivi | taatulleni |
| Allatiivi | taatullesi | Allatiivi | taatullemme |
| Allatiivi | taatullenne | Allatiivi | taatulleen |
| Allatiivi | taatullensa | Monikon allatiivi | taatuille |
| Monikon allatiivi | taatuilleni | Monikon allatiivi | taatuillesi |
| Monikon allatiivi | taatuillemme | Monikon allatiivi | taatuillenne |
| Monikon allatiivi | taatuilleen | Monikon allatiivi | taatuillensa |
| Essiivi | taattuna | Essiivi | taattunani |
| Essiivi | taattunasi | Essiivi | taattunamme |
| Essiivi | taattunanne | Essiivi | taattunaan |
| Essiivi | taattunansa | Monikon essiivi | taattuina |
| Monikon essiivi | taattuinani | Monikon essiivi | taattuinasi |
| Monikon essiivi | taattuinamme | Monikon essiivi | taattuinanne |
| Monikon essiivi | taattuinaan | Monikon essiivi | taattuinansa |
| Translatiivi | taatuksi | Translatiivi | taatukseni |
| Translatiivi | taatuksesi | Translatiivi | taatuksemme |
| Translatiivi | taatuksenne | Translatiivi | taatukseen |
| Translatiivi | taatuksensa | Monikon translatiivi | taatuiksi |
| Monikon translatiivi | taatuikseni | Monikon translatiivi | taatuiksesi |
| Monikon translatiivi | taatuiksemme | Monikon translatiivi | taatuiksenne |
| Monikon translatiivi | taatuikseen | Monikon translatiivi | taatuiksensa |
| Monikon instruktiivi | taatuin | Abessiivi | taatutta |
| Abessiivi | taatuttani | Abessiivi | taatuttasi |
| Abessiivi | taatuttamme | Abessiivi | taatuttanne |
| Abessiivi | taatuttaan | Abessiivi | taatuttansa |
| Monikon abessiivi | taatuitta | Monikon abessiivi | taatuittani |
| Monikon abessiivi | taatuittasi | Monikon abessiivi | taatuittamme |
| Monikon abessiivi | taatuittanne | Monikon abessiivi | taatuittaan |
| Monikon abessiivi | taatuittansa | Monikon komitatiivi | taattuine |
| Monikon komitatiivi | taattuineni | Monikon komitatiivi | taattuinesi |
| Monikon komitatiivi | taattuinemme | Monikon komitatiivi | taattuinenne |
| Monikon komitatiivi | taattuineen | Monikon komitatiivi | taattuinensa |
| Komparatiivi | taatumpi | Superlatiivi | taatuin |
| Monikon akkusatiivi | taatut | Monikon akkusatiivi | taattuni |
| Monikon akkusatiivi | taattusi | Monikon akkusatiivi | taattumme |
| Monikon akkusatiivi | taattunne | Monikon akkusatiivi | taattunsa |
| Akkusatiivi | taattuni | Akkusatiivi | taattusi |
| Akkusatiivi | taattumme | Akkusatiivi | taattunne |
| Akkusatiivi | taattunsa |