| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | jakkihärät | Genetiivi | jakkihärän |
| Monikon genetiivi | jakkihärkien | Partitiivi | jakkihärkää |
| Monikon partitiivi | jakkihärkiä | Inessiivi | jakkihärässä |
| Monikon inessiivi | jakkihärissä | Elatiivi | jakkihärästä |
| Monikon elatiivi | jakkihäristä | Illatiivi | jakkihärkään |
| Monikon illatiivi | jakkihärkiin | Adessiivi | jakkihärällä |
| Monikon adessiivi | jakkihärillä | Ablatiivi | jakkihärältä |
| Monikon ablatiivi | jakkihäriltä | Allatiivi | jakkihärälle |
| Monikon allatiivi | jakkihärille | Essiivi | jakkihärkänä |
| Monikon essiivi | jakkihärkinä | Translatiivi | jakkihäräksi |
| Monikon translatiivi | jakkihäriksi | Monikon instruktiivi | jakkihärin |
| Abessiivi | jakkihärättä | Monikon abessiivi | jakkihärittä |
| Monikon akkusatiivi | jakkihärät |