Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK

Määritelmät

Verbi

  1. tulla väriltään, muuttua siniseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssinistynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssinistyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenssinistyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssinistymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenssinistytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssinistyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisinistyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisinistyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisinistyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisinistyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisinistyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisinistyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssinistyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssinistyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssinistyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssinistyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenssinistyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssinistyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssinistyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssinistyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssinistykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenssinistykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssinistyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssinistynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssinistynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssinistynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssinistynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenssinistynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssinistynevät