| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | arkikielessä | ||
| 2. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| Monikko | ikäloput | Monikko | ikäloppuni |
| Monikko | ikäloppusi | Monikko | ikäloppumme |
| Monikko | ikäloppunne | Monikko | ikäloppunsa |
| Genetiivi | ikälopun | Genetiivi | ikäloppuni |
| Genetiivi | ikäloppusi | Genetiivi | ikäloppumme |
| Genetiivi | ikäloppunne | Genetiivi | ikäloppunsa |
| Monikon genetiivi | ikäloppujen | Monikon genetiivi | ikäloppujeni |
| Monikon genetiivi | ikäloppujesi | Monikon genetiivi | ikäloppujemme |
| Monikon genetiivi | ikäloppujenne | Monikon genetiivi | ikäloppujensa |
| Partitiivi | ikäloppua | Partitiivi | ikäloppuani |
| Partitiivi | ikäloppuasi | Partitiivi | ikäloppuamme |
| Partitiivi | ikäloppuanne | Partitiivi | ikäloppuaan |
| Partitiivi | ikäloppuansa | Monikon partitiivi | ikäloppuja |
| Monikon partitiivi | ikäloppujani | Monikon partitiivi | ikäloppujasi |
| Monikon partitiivi | ikäloppujamme | Monikon partitiivi | ikäloppujanne |
| Monikon partitiivi | ikäloppujaan | Monikon partitiivi | ikäloppujansa |
| Inessiivi | ikälopussa | Inessiivi | ikälopussani |
| Inessiivi | ikälopussasi | Inessiivi | ikälopussamme |
| Inessiivi | ikälopussanne | Inessiivi | ikälopussaan |
| Inessiivi | ikälopussansa | Monikon inessiivi | ikälopuissa |
| Monikon inessiivi | ikälopuissani | Monikon inessiivi | ikälopuissasi |
| Monikon inessiivi | ikälopuissamme | Monikon inessiivi | ikälopuissanne |
| Monikon inessiivi | ikälopuissaan | Monikon inessiivi | ikälopuissansa |
| Elatiivi | ikälopusta | Elatiivi | ikälopustani |
| Elatiivi | ikälopustasi | Elatiivi | ikälopustamme |
| Elatiivi | ikälopustanne | Elatiivi | ikälopustaan |
| Elatiivi | ikälopustansa | Monikon elatiivi | ikälopuista |
| Monikon elatiivi | ikälopuistani | Monikon elatiivi | ikälopuistasi |
| Monikon elatiivi | ikälopuistamme | Monikon elatiivi | ikälopuistanne |
| Monikon elatiivi | ikälopuistaan | Monikon elatiivi | ikälopuistansa |
| Illatiivi | ikäloppuun | Illatiivi | ikäloppuuni |
| Illatiivi | ikäloppuusi | Illatiivi | ikäloppuumme |
| Illatiivi | ikäloppuunne | Illatiivi | ikäloppuunsa |
| Monikon illatiivi | ikäloppuihin | Monikon illatiivi | ikäloppuihini |
| Monikon illatiivi | ikäloppuihisi | Monikon illatiivi | ikäloppuihimme |
| Monikon illatiivi | ikäloppuihinne | Monikon illatiivi | ikäloppuihinsa |
| Adessiivi | ikälopulla | Adessiivi | ikälopullani |
| Adessiivi | ikälopullasi | Adessiivi | ikälopullamme |
| Adessiivi | ikälopullanne | Adessiivi | ikälopullaan |
| Adessiivi | ikälopullansa | Monikon adessiivi | ikälopuilla |
| Monikon adessiivi | ikälopuillani | Monikon adessiivi | ikälopuillasi |
| Monikon adessiivi | ikälopuillamme | Monikon adessiivi | ikälopuillanne |
| Monikon adessiivi | ikälopuillaan | Monikon adessiivi | ikälopuillansa |
| Ablatiivi | ikälopulta | Ablatiivi | ikälopultani |
| Ablatiivi | ikälopultasi | Ablatiivi | ikälopultamme |
| Ablatiivi | ikälopultanne | Ablatiivi | ikälopultaan |
| Ablatiivi | ikälopultansa | Monikon ablatiivi | ikälopuilta |
| Monikon ablatiivi | ikälopuiltani | Monikon ablatiivi | ikälopuiltasi |
| Monikon ablatiivi | ikälopuiltamme | Monikon ablatiivi | ikälopuiltanne |
| Monikon ablatiivi | ikälopuiltaan | Monikon ablatiivi | ikälopuiltansa |
| Allatiivi | ikälopulle | Allatiivi | ikälopulleni |
| Allatiivi | ikälopullesi | Allatiivi | ikälopullemme |
| Allatiivi | ikälopullenne | Allatiivi | ikälopulleen |
| Allatiivi | ikälopullensa | Monikon allatiivi | ikälopuille |
| Monikon allatiivi | ikälopuilleni | Monikon allatiivi | ikälopuillesi |
| Monikon allatiivi | ikälopuillemme | Monikon allatiivi | ikälopuillenne |
| Monikon allatiivi | ikälopuilleen | Monikon allatiivi | ikälopuillensa |
| Essiivi | ikäloppuna | Essiivi | ikäloppunani |
| Essiivi | ikäloppunasi | Essiivi | ikäloppunamme |
| Essiivi | ikäloppunanne | Essiivi | ikäloppunaan |
| Essiivi | ikäloppunansa | Monikon essiivi | ikäloppuina |
| Monikon essiivi | ikäloppuinani | Monikon essiivi | ikäloppuinasi |
| Monikon essiivi | ikäloppuinamme | Monikon essiivi | ikäloppuinanne |
| Monikon essiivi | ikäloppuinaan | Monikon essiivi | ikäloppuinansa |
| Translatiivi | ikälopuksi | Translatiivi | ikälopukseni |
| Translatiivi | ikälopuksesi | Translatiivi | ikälopuksemme |
| Translatiivi | ikälopuksenne | Translatiivi | ikälopukseen |
| Translatiivi | ikälopuksensa | Monikon translatiivi | ikälopuiksi |
| Monikon translatiivi | ikälopuikseni | Monikon translatiivi | ikälopuiksesi |
| Monikon translatiivi | ikälopuiksemme | Monikon translatiivi | ikälopuiksenne |
| Monikon translatiivi | ikälopuikseen | Monikon translatiivi | ikälopuiksensa |
| Monikon instruktiivi | ikälopuin | Abessiivi | ikäloputta |
| Abessiivi | ikäloputtani | Abessiivi | ikäloputtasi |
| Abessiivi | ikäloputtamme | Abessiivi | ikäloputtanne |
| Abessiivi | ikäloputtaan | Abessiivi | ikäloputtansa |
| Monikon abessiivi | ikälopuitta | Monikon abessiivi | ikälopuittani |
| Monikon abessiivi | ikälopuittasi | Monikon abessiivi | ikälopuittamme |
| Monikon abessiivi | ikälopuittanne | Monikon abessiivi | ikälopuittaan |
| Monikon abessiivi | ikälopuittansa | Monikon komitatiivi | ikäloppuine |
| Monikon komitatiivi | ikäloppuineni | Monikon komitatiivi | ikäloppuinesi |
| Monikon komitatiivi | ikäloppuinemme | Monikon komitatiivi | ikäloppuinenne |
| Monikon komitatiivi | ikäloppuineen | Monikon komitatiivi | ikäloppuinensa |
| Monikon akkusatiivi | ikäloput | Monikon akkusatiivi | ikäloppuni |
| Monikon akkusatiivi | ikäloppusi | Monikon akkusatiivi | ikäloppumme |
| Monikon akkusatiivi | ikäloppunne | Monikon akkusatiivi | ikäloppunsa |
| Akkusatiivi | ikäloppuni | Akkusatiivi | ikäloppusi |
| Akkusatiivi | ikäloppumme | Akkusatiivi | ikäloppunne |
| Akkusatiivi | ikäloppunsa |