| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äänitehosteet | Genetiivi | äänitehosteen |
| Monikon genetiivi | äänitehosteiden | Monikon genetiivi | äänitehosteitten |
| Partitiivi | äänitehostetta | Monikon partitiivi | äänitehosteita |
| Inessiivi | äänitehosteessa | Monikon inessiivi | äänitehosteissa |
| Elatiivi | äänitehosteesta | Monikon elatiivi | äänitehosteista |
| Illatiivi | äänitehosteeseen | Monikon illatiivi | äänitehosteisiin |
| Monikon illatiivi | äänitehosteihin | Adessiivi | äänitehosteella |
| Monikon adessiivi | äänitehosteilla | Ablatiivi | äänitehosteelta |
| Monikon ablatiivi | äänitehosteilta | Allatiivi | äänitehosteelle |
| Monikon allatiivi | äänitehosteille | Essiivi | äänitehosteena |
| Monikon essiivi | äänitehosteina | Translatiivi | äänitehosteeksi |
| Monikon translatiivi | äänitehosteiksi | Monikon instruktiivi | äänitehostein |
| Abessiivi | äänitehosteetta | Monikon abessiivi | äänitehosteitta |
| Monikon akkusatiivi | äänitehosteet |