Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.
  • Ääntäminenadjective
  • Ääntäminenverb

Määritelmät

Adjektiivi

  1. paheita harjoittava; moraaliltaan kyseenalainen

Taivutusmuodot

MonikkopaheellisetMonikkopaheelliseni
MonikkopaheellisesiMonikkopaheellisemme
MonikkopaheellisenneMonikkopaheellisensa
GenetiivipaheellisenGenetiivipaheelliseni
GenetiivipaheellisesiGenetiivipaheellisemme
GenetiivipaheellisenneGenetiivipaheellisensa
Monikon genetiivipaheellistenMonikon genetiivipaheellisien
Monikon genetiivipaheellisteniMonikon genetiivipaheellisieni
Monikon genetiivipaheellistesiMonikon genetiivipaheellisiesi
Monikon genetiivipaheellistemmeMonikon genetiivipaheellisiemme
Monikon genetiivipaheellistenneMonikon genetiivipaheellisienne
Monikon genetiivipaheellistensaMonikon genetiivipaheellisiensa
PartitiivipaheellistaPartitiivipaheellistani
PartitiivipaheellistasiPartitiivipaheellistamme
PartitiivipaheellistannePartitiivipaheellistaan
PartitiivipaheellistansaMonikon partitiivipaheellisia
Monikon partitiivipaheellisianiMonikon partitiivipaheellisiasi
Monikon partitiivipaheellisiammeMonikon partitiivipaheellisianne
Monikon partitiivipaheellisiaanMonikon partitiivipaheellisiansa
InessiivipaheellisessaInessiivipaheellisessani
InessiivipaheellisessasiInessiivipaheellisessamme
InessiivipaheellisessanneInessiivipaheellisessaan
InessiivipaheellisessansaMonikon inessiivipaheellisissa
Monikon inessiivipaheellisissaniMonikon inessiivipaheellisissasi
Monikon inessiivipaheellisissammeMonikon inessiivipaheellisissanne
Monikon inessiivipaheellisissaanMonikon inessiivipaheellisissansa
ElatiivipaheellisestaElatiivipaheellisestani
ElatiivipaheellisestasiElatiivipaheellisestamme
ElatiivipaheellisestanneElatiivipaheellisestaan
ElatiivipaheellisestansaMonikon elatiivipaheellisista
Monikon elatiivipaheellisistaniMonikon elatiivipaheellisistasi
Monikon elatiivipaheellisistammeMonikon elatiivipaheellisistanne
Monikon elatiivipaheellisistaanMonikon elatiivipaheellisistansa
IllatiivipaheelliseenIllatiivipaheelliseeni
IllatiivipaheelliseesiIllatiivipaheelliseemme
IllatiivipaheelliseenneIllatiivipaheelliseensa
Monikon illatiivipaheellisiinMonikon illatiivipaheellisiini
Monikon illatiivipaheellisiisiMonikon illatiivipaheellisiimme
Monikon illatiivipaheellisiinneMonikon illatiivipaheellisiinsa
AdessiivipaheellisellaAdessiivipaheellisellani
AdessiivipaheellisellasiAdessiivipaheellisellamme
AdessiivipaheellisellanneAdessiivipaheellisellaan
AdessiivipaheellisellansaMonikon adessiivipaheellisilla
Monikon adessiivipaheellisillaniMonikon adessiivipaheellisillasi
Monikon adessiivipaheellisillammeMonikon adessiivipaheellisillanne
Monikon adessiivipaheellisillaanMonikon adessiivipaheellisillansa
AblatiivipaheelliseltaAblatiivipaheelliseltani
AblatiivipaheelliseltasiAblatiivipaheelliseltamme
AblatiivipaheelliseltanneAblatiivipaheelliseltaan
AblatiivipaheelliseltansaMonikon ablatiivipaheellisilta
Monikon ablatiivipaheellisiltaniMonikon ablatiivipaheellisiltasi
Monikon ablatiivipaheellisiltammeMonikon ablatiivipaheellisiltanne
Monikon ablatiivipaheellisiltaanMonikon ablatiivipaheellisiltansa
AllatiivipaheelliselleAllatiivipaheelliselleni
AllatiivipaheellisellesiAllatiivipaheellisellemme
AllatiivipaheellisellenneAllatiivipaheelliselleen
AllatiivipaheellisellensaMonikon allatiivipaheellisille
Monikon allatiivipaheellisilleniMonikon allatiivipaheellisillesi
Monikon allatiivipaheellisillemmeMonikon allatiivipaheellisillenne
Monikon allatiivipaheellisilleenMonikon allatiivipaheellisillensa
EssiivipaheellisenaEssiivipaheellisenani
EssiivipaheellisenasiEssiivipaheellisenamme
EssiivipaheellisenanneEssiivipaheellisenaan
EssiivipaheellisenansaMonikon essiivipaheellisina
Monikon essiivipaheellisinaniMonikon essiivipaheellisinasi
Monikon essiivipaheellisinammeMonikon essiivipaheellisinanne
Monikon essiivipaheellisinaanMonikon essiivipaheellisinansa
TranslatiivipaheelliseksiTranslatiivipaheellisekseni
TranslatiivipaheelliseksesiTranslatiivipaheelliseksemme
TranslatiivipaheelliseksenneTranslatiivipaheellisekseen
TranslatiivipaheelliseksensaMonikon translatiivipaheellisiksi
Monikon translatiivipaheellisikseniMonikon translatiivipaheellisiksesi
Monikon translatiivipaheellisiksemmeMonikon translatiivipaheellisiksenne
Monikon translatiivipaheellisikseenMonikon translatiivipaheellisiksensa
Monikon instruktiivipaheellisinAbessiivipaheellisetta
AbessiivipaheellisettaniAbessiivipaheellisettasi
AbessiivipaheellisettammeAbessiivipaheellisettanne
AbessiivipaheellisettaanAbessiivipaheellisettansa
Monikon abessiivipaheellisittaMonikon abessiivipaheellisittani
Monikon abessiivipaheellisittasiMonikon abessiivipaheellisittamme
Monikon abessiivipaheellisittanneMonikon abessiivipaheellisittaan
Monikon abessiivipaheellisittansaMonikon komitatiivipaheellisine
Monikon komitatiivipaheellisineniMonikon komitatiivipaheellisinesi
Monikon komitatiivipaheellisinemmeMonikon komitatiivipaheellisinenne
Monikon komitatiivipaheellisineenMonikon komitatiivipaheellisinensa
KomparatiivipaheellisempiSuperlatiivipaheellisin
Monikon akkusatiivipaheellisetMonikon akkusatiivipaheelliseni
Monikon akkusatiivipaheellisesiMonikon akkusatiivipaheellisemme
Monikon akkusatiivipaheellisenneMonikon akkusatiivipaheellisensa
AkkusatiivipaheelliseniAkkusatiivipaheellisesi
AkkusatiivipaheellisemmeAkkusatiivipaheellisenne
Akkusatiivipaheellisensa

Luokat