| Monikko | panostamiset | Genetiivi | panostamisen |
| Monikon genetiivi | panostamisten | Monikon genetiivi | panostamisien |
| Partitiivi | panostamista | Monikon partitiivi | panostamisia |
| Inessiivi | panostamisessa | Monikon inessiivi | panostamisissa |
| Elatiivi | panostamisesta | Monikon elatiivi | panostamisista |
| Illatiivi | panostamiseen | Monikon illatiivi | panostamisiin |
| Adessiivi | panostamisella | Monikon adessiivi | panostamisilla |
| Ablatiivi | panostamiselta | Monikon ablatiivi | panostamisilta |
| Allatiivi | panostamiselle | Monikon allatiivi | panostamisille |
| Essiivi | panostamisena | Monikon essiivi | panostamisina |
| Translatiivi | panostamiseksi | Monikon translatiivi | panostamisiksi |
| Monikon instruktiivi | panostamisin | Abessiivi | panostamisetta |
| Monikon abessiivi | panostamisitta | Monikon akkusatiivi | panostamiset |