| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| Monikko | hakaset | Genetiivi | hakasen |
| Monikon genetiivi | hakasten | Monikon genetiivi | hakasien |
| Partitiivi | hakasta | Monikon partitiivi | hakasia |
| Inessiivi | hakasessa | Monikon inessiivi | hakasissa |
| Elatiivi | hakasesta | Monikon elatiivi | hakasista |
| Illatiivi | hakaseen | Monikon illatiivi | hakasiin |
| Adessiivi | hakasella | Monikon adessiivi | hakasilla |
| Ablatiivi | hakaselta | Monikon ablatiivi | hakasilta |
| Allatiivi | hakaselle | Monikon allatiivi | hakasille |
| Essiivi | hakasena | Monikon essiivi | hakasina |
| Translatiivi | hakaseksi | Monikon translatiivi | hakasiksi |
| Monikon instruktiivi | hakasin | Abessiivi | hakasetta |
| Monikon abessiivi | hakasitta | Monikon akkusatiivi | hakaset |