| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 6. | ||
| Monikko | hakkeet | Genetiivi | hakkeen |
| Monikon genetiivi | hakkeiden | Monikon genetiivi | hakkeitten |
| Partitiivi | haketta | Monikon partitiivi | hakkeita |
| Inessiivi | hakkeessa | Monikon inessiivi | hakkeissa |
| Elatiivi | hakkeesta | Monikon elatiivi | hakkeista |
| Illatiivi | hakkeeseen | Monikon illatiivi | hakkeisiin |
| Monikon illatiivi | hakkeihin | Adessiivi | hakkeella |
| Monikon adessiivi | hakkeilla | Ablatiivi | hakkeelta |
| Monikon ablatiivi | hakkeilta | Allatiivi | hakkeelle |
| Monikon allatiivi | hakkeille | Essiivi | hakkeena |
| Monikon essiivi | hakkeina | Translatiivi | hakkeeksi |
| Monikon translatiivi | hakkeiksi | Monikon instruktiivi | hakkein |
| Abessiivi | hakkeetta | Monikon abessiivi | hakkeitta |
| Monikon akkusatiivi | hakkeet |