| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | paahdetut | Monikko | paahdettuni |
| Monikko | paahdettusi | Monikko | paahdettumme |
| Monikko | paahdettunne | Monikko | paahdettunsa |
| Genetiivi | paahdetun | Genetiivi | paahdettuni |
| Genetiivi | paahdettusi | Genetiivi | paahdettumme |
| Genetiivi | paahdettunne | Genetiivi | paahdettunsa |
| Monikon genetiivi | paahdettujen | Monikon genetiivi | paahdettujeni |
| Monikon genetiivi | paahdettujesi | Monikon genetiivi | paahdettujemme |
| Monikon genetiivi | paahdettujenne | Monikon genetiivi | paahdettujensa |
| Partitiivi | paahdettua | Partitiivi | paahdettuani |
| Partitiivi | paahdettuasi | Partitiivi | paahdettuamme |
| Partitiivi | paahdettuanne | Partitiivi | paahdettuaan |
| Partitiivi | paahdettuansa | Monikon partitiivi | paahdettuja |
| Monikon partitiivi | paahdettujani | Monikon partitiivi | paahdettujasi |
| Monikon partitiivi | paahdettujamme | Monikon partitiivi | paahdettujanne |
| Monikon partitiivi | paahdettujaan | Monikon partitiivi | paahdettujansa |
| Inessiivi | paahdetussa | Inessiivi | paahdetussani |
| Inessiivi | paahdetussasi | Inessiivi | paahdetussamme |
| Inessiivi | paahdetussanne | Inessiivi | paahdetussaan |
| Inessiivi | paahdetussansa | Monikon inessiivi | paahdetuissa |
| Monikon inessiivi | paahdetuissani | Monikon inessiivi | paahdetuissasi |
| Monikon inessiivi | paahdetuissamme | Monikon inessiivi | paahdetuissanne |
| Monikon inessiivi | paahdetuissaan | Monikon inessiivi | paahdetuissansa |
| Elatiivi | paahdetusta | Elatiivi | paahdetustani |
| Elatiivi | paahdetustasi | Elatiivi | paahdetustamme |
| Elatiivi | paahdetustanne | Elatiivi | paahdetustaan |
| Elatiivi | paahdetustansa | Monikon elatiivi | paahdetuista |
| Monikon elatiivi | paahdetuistani | Monikon elatiivi | paahdetuistasi |
| Monikon elatiivi | paahdetuistamme | Monikon elatiivi | paahdetuistanne |
| Monikon elatiivi | paahdetuistaan | Monikon elatiivi | paahdetuistansa |
| Illatiivi | paahdettuun | Illatiivi | paahdettuuni |
| Illatiivi | paahdettuusi | Illatiivi | paahdettuumme |
| Illatiivi | paahdettuunne | Illatiivi | paahdettuunsa |
| Monikon illatiivi | paahdettuihin | Monikon illatiivi | paahdettuihini |
| Monikon illatiivi | paahdettuihisi | Monikon illatiivi | paahdettuihimme |
| Monikon illatiivi | paahdettuihinne | Monikon illatiivi | paahdettuihinsa |
| Adessiivi | paahdetulla | Adessiivi | paahdetullani |
| Adessiivi | paahdetullasi | Adessiivi | paahdetullamme |
| Adessiivi | paahdetullanne | Adessiivi | paahdetullaan |
| Adessiivi | paahdetullansa | Monikon adessiivi | paahdetuilla |
| Monikon adessiivi | paahdetuillani | Monikon adessiivi | paahdetuillasi |
| Monikon adessiivi | paahdetuillamme | Monikon adessiivi | paahdetuillanne |
| Monikon adessiivi | paahdetuillaan | Monikon adessiivi | paahdetuillansa |
| Ablatiivi | paahdetulta | Ablatiivi | paahdetultani |
| Ablatiivi | paahdetultasi | Ablatiivi | paahdetultamme |
| Ablatiivi | paahdetultanne | Ablatiivi | paahdetultaan |
| Ablatiivi | paahdetultansa | Monikon ablatiivi | paahdetuilta |
| Monikon ablatiivi | paahdetuiltani | Monikon ablatiivi | paahdetuiltasi |
| Monikon ablatiivi | paahdetuiltamme | Monikon ablatiivi | paahdetuiltanne |
| Monikon ablatiivi | paahdetuiltaan | Monikon ablatiivi | paahdetuiltansa |
| Allatiivi | paahdetulle | Allatiivi | paahdetulleni |
| Allatiivi | paahdetullesi | Allatiivi | paahdetullemme |
| Allatiivi | paahdetullenne | Allatiivi | paahdetulleen |
| Allatiivi | paahdetullensa | Monikon allatiivi | paahdetuille |
| Monikon allatiivi | paahdetuilleni | Monikon allatiivi | paahdetuillesi |
| Monikon allatiivi | paahdetuillemme | Monikon allatiivi | paahdetuillenne |
| Monikon allatiivi | paahdetuilleen | Monikon allatiivi | paahdetuillensa |
| Essiivi | paahdettuna | Essiivi | paahdettunani |
| Essiivi | paahdettunasi | Essiivi | paahdettunamme |
| Essiivi | paahdettunanne | Essiivi | paahdettunaan |
| Essiivi | paahdettunansa | Monikon essiivi | paahdettuina |
| Monikon essiivi | paahdettuinani | Monikon essiivi | paahdettuinasi |
| Monikon essiivi | paahdettuinamme | Monikon essiivi | paahdettuinanne |
| Monikon essiivi | paahdettuinaan | Monikon essiivi | paahdettuinansa |
| Translatiivi | paahdetuksi | Translatiivi | paahdetukseni |
| Translatiivi | paahdetuksesi | Translatiivi | paahdetuksemme |
| Translatiivi | paahdetuksenne | Translatiivi | paahdetukseen |
| Translatiivi | paahdetuksensa | Monikon translatiivi | paahdetuiksi |
| Monikon translatiivi | paahdetuikseni | Monikon translatiivi | paahdetuiksesi |
| Monikon translatiivi | paahdetuiksemme | Monikon translatiivi | paahdetuiksenne |
| Monikon translatiivi | paahdetuikseen | Monikon translatiivi | paahdetuiksensa |
| Monikon instruktiivi | paahdetuin | Abessiivi | paahdetutta |
| Abessiivi | paahdetuttani | Abessiivi | paahdetuttasi |
| Abessiivi | paahdetuttamme | Abessiivi | paahdetuttanne |
| Abessiivi | paahdetuttaan | Abessiivi | paahdetuttansa |
| Monikon abessiivi | paahdetuitta | Monikon abessiivi | paahdetuittani |
| Monikon abessiivi | paahdetuittasi | Monikon abessiivi | paahdetuittamme |
| Monikon abessiivi | paahdetuittanne | Monikon abessiivi | paahdetuittaan |
| Monikon abessiivi | paahdetuittansa | Monikon komitatiivi | paahdettuine |
| Monikon komitatiivi | paahdettuineni | Monikon komitatiivi | paahdettuinesi |
| Monikon komitatiivi | paahdettuinemme | Monikon komitatiivi | paahdettuinenne |
| Monikon komitatiivi | paahdettuineen | Monikon komitatiivi | paahdettuinensa |
| Monikon akkusatiivi | paahdetut | Monikon akkusatiivi | paahdettuni |
| Monikon akkusatiivi | paahdettusi | Monikon akkusatiivi | paahdettumme |
| Monikon akkusatiivi | paahdettunne | Monikon akkusatiivi | paahdettunsa |
| Akkusatiivi | paahdettuni | Akkusatiivi | paahdettusi |
| Akkusatiivi | paahdettumme | Akkusatiivi | paahdettunne |
| Akkusatiivi | paahdettunsa |