Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkopaahdetutMonikkopaahdettuni
MonikkopaahdettusiMonikkopaahdettumme
MonikkopaahdettunneMonikkopaahdettunsa
GenetiivipaahdetunGenetiivipaahdettuni
GenetiivipaahdettusiGenetiivipaahdettumme
GenetiivipaahdettunneGenetiivipaahdettunsa
Monikon genetiivipaahdettujenMonikon genetiivipaahdettujeni
Monikon genetiivipaahdettujesiMonikon genetiivipaahdettujemme
Monikon genetiivipaahdettujenneMonikon genetiivipaahdettujensa
PartitiivipaahdettuaPartitiivipaahdettuani
PartitiivipaahdettuasiPartitiivipaahdettuamme
PartitiivipaahdettuannePartitiivipaahdettuaan
PartitiivipaahdettuansaMonikon partitiivipaahdettuja
Monikon partitiivipaahdettujaniMonikon partitiivipaahdettujasi
Monikon partitiivipaahdettujammeMonikon partitiivipaahdettujanne
Monikon partitiivipaahdettujaanMonikon partitiivipaahdettujansa
InessiivipaahdetussaInessiivipaahdetussani
InessiivipaahdetussasiInessiivipaahdetussamme
InessiivipaahdetussanneInessiivipaahdetussaan
InessiivipaahdetussansaMonikon inessiivipaahdetuissa
Monikon inessiivipaahdetuissaniMonikon inessiivipaahdetuissasi
Monikon inessiivipaahdetuissammeMonikon inessiivipaahdetuissanne
Monikon inessiivipaahdetuissaanMonikon inessiivipaahdetuissansa
ElatiivipaahdetustaElatiivipaahdetustani
ElatiivipaahdetustasiElatiivipaahdetustamme
ElatiivipaahdetustanneElatiivipaahdetustaan
ElatiivipaahdetustansaMonikon elatiivipaahdetuista
Monikon elatiivipaahdetuistaniMonikon elatiivipaahdetuistasi
Monikon elatiivipaahdetuistammeMonikon elatiivipaahdetuistanne
Monikon elatiivipaahdetuistaanMonikon elatiivipaahdetuistansa
IllatiivipaahdettuunIllatiivipaahdettuuni
IllatiivipaahdettuusiIllatiivipaahdettuumme
IllatiivipaahdettuunneIllatiivipaahdettuunsa
Monikon illatiivipaahdettuihinMonikon illatiivipaahdettuihini
Monikon illatiivipaahdettuihisiMonikon illatiivipaahdettuihimme
Monikon illatiivipaahdettuihinneMonikon illatiivipaahdettuihinsa
AdessiivipaahdetullaAdessiivipaahdetullani
AdessiivipaahdetullasiAdessiivipaahdetullamme
AdessiivipaahdetullanneAdessiivipaahdetullaan
AdessiivipaahdetullansaMonikon adessiivipaahdetuilla
Monikon adessiivipaahdetuillaniMonikon adessiivipaahdetuillasi
Monikon adessiivipaahdetuillammeMonikon adessiivipaahdetuillanne
Monikon adessiivipaahdetuillaanMonikon adessiivipaahdetuillansa
AblatiivipaahdetultaAblatiivipaahdetultani
AblatiivipaahdetultasiAblatiivipaahdetultamme
AblatiivipaahdetultanneAblatiivipaahdetultaan
AblatiivipaahdetultansaMonikon ablatiivipaahdetuilta
Monikon ablatiivipaahdetuiltaniMonikon ablatiivipaahdetuiltasi
Monikon ablatiivipaahdetuiltammeMonikon ablatiivipaahdetuiltanne
Monikon ablatiivipaahdetuiltaanMonikon ablatiivipaahdetuiltansa
AllatiivipaahdetulleAllatiivipaahdetulleni
AllatiivipaahdetullesiAllatiivipaahdetullemme
AllatiivipaahdetullenneAllatiivipaahdetulleen
AllatiivipaahdetullensaMonikon allatiivipaahdetuille
Monikon allatiivipaahdetuilleniMonikon allatiivipaahdetuillesi
Monikon allatiivipaahdetuillemmeMonikon allatiivipaahdetuillenne
Monikon allatiivipaahdetuilleenMonikon allatiivipaahdetuillensa
EssiivipaahdettunaEssiivipaahdettunani
EssiivipaahdettunasiEssiivipaahdettunamme
EssiivipaahdettunanneEssiivipaahdettunaan
EssiivipaahdettunansaMonikon essiivipaahdettuina
Monikon essiivipaahdettuinaniMonikon essiivipaahdettuinasi
Monikon essiivipaahdettuinammeMonikon essiivipaahdettuinanne
Monikon essiivipaahdettuinaanMonikon essiivipaahdettuinansa
TranslatiivipaahdetuksiTranslatiivipaahdetukseni
TranslatiivipaahdetuksesiTranslatiivipaahdetuksemme
TranslatiivipaahdetuksenneTranslatiivipaahdetukseen
TranslatiivipaahdetuksensaMonikon translatiivipaahdetuiksi
Monikon translatiivipaahdetuikseniMonikon translatiivipaahdetuiksesi
Monikon translatiivipaahdetuiksemmeMonikon translatiivipaahdetuiksenne
Monikon translatiivipaahdetuikseenMonikon translatiivipaahdetuiksensa
Monikon instruktiivipaahdetuinAbessiivipaahdetutta
AbessiivipaahdetuttaniAbessiivipaahdetuttasi
AbessiivipaahdetuttammeAbessiivipaahdetuttanne
AbessiivipaahdetuttaanAbessiivipaahdetuttansa
Monikon abessiivipaahdetuittaMonikon abessiivipaahdetuittani
Monikon abessiivipaahdetuittasiMonikon abessiivipaahdetuittamme
Monikon abessiivipaahdetuittanneMonikon abessiivipaahdetuittaan
Monikon abessiivipaahdetuittansaMonikon komitatiivipaahdettuine
Monikon komitatiivipaahdettuineniMonikon komitatiivipaahdettuinesi
Monikon komitatiivipaahdettuinemmeMonikon komitatiivipaahdettuinenne
Monikon komitatiivipaahdettuineenMonikon komitatiivipaahdettuinensa
Monikon akkusatiivipaahdetutMonikon akkusatiivipaahdettuni
Monikon akkusatiivipaahdettusiMonikon akkusatiivipaahdettumme
Monikon akkusatiivipaahdettunneMonikon akkusatiivipaahdettunsa
AkkusatiivipaahdettuniAkkusatiivipaahdettusi
AkkusatiivipaahdettummeAkkusatiivipaahdettunne
Akkusatiivipaahdettunsa