| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kuvotukset | Genetiivi | kuvotuksen |
| Monikon genetiivi | kuvotusten | Monikon genetiivi | kuvotuksien |
| Partitiivi | kuvotusta | Monikon partitiivi | kuvotuksia |
| Inessiivi | kuvotuksessa | Monikon inessiivi | kuvotuksissa |
| Elatiivi | kuvotuksesta | Monikon elatiivi | kuvotuksista |
| Illatiivi | kuvotukseen | Monikon illatiivi | kuvotuksiin |
| Adessiivi | kuvotuksella | Monikon adessiivi | kuvotuksilla |
| Ablatiivi | kuvotukselta | Monikon ablatiivi | kuvotuksilta |
| Allatiivi | kuvotukselle | Monikon allatiivi | kuvotuksille |
| Essiivi | kuvotuksena | Monikon essiivi | kuvotuksina |
| Translatiivi | kuvotukseksi | Monikon translatiivi | kuvotuksiksi |
| Monikon instruktiivi | kuvotuksin | Abessiivi | kuvotuksetta |
| Monikon abessiivi | kuvotuksitta | Monikon akkusatiivi | kuvotukset |