| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laahaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laahaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laahaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laahaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laahaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laahaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laahasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laahaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laahaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laahaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laahaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laahaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laahaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laahaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laahatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laahatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laahatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laahatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laahannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laahannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laahannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laahannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laahannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laahannevat | | |